پی آر پی ( Platelet Rich Plasma ) که به آن درمان با پلاسمای غنی از پلاکت هم گفته می شود ، در واقع تکنولوژی است که طی آن غلظت بالایی از فاکتورهای رشد ، از خون فرد گرفته شده و به قسمت های تحت درمان تزریق می گردد ؛ به این ترتیب ، توانایی بدن بیمار به منظور درمان خود ، افزایش می یابد. شما عزیزان می توانید با مراجعه به مطب دکتر آتسا اقبال نژاد ، بهترین متخصص پوست ، مو ، زیبایی در اصفهان از این تکنولوژی بهره مند شوید.

 

پی آر پی _ دکتر اقبال نژاد

 

PRP چیست؟

تزریق پی آر پی در واقع یک روش کاملا طبیعی بوده که با استفاده از اجزای موجود در خون خود شخص و تزریق آن به بافت های آسیب دیده وی ، فرآیند تکثیر سلولی رخ داده و عملیات ترمیم و نوسازی در آن ناحیه رخ می دهد. با توجه به تهاجم کم و تاثیرگذاری بسیار زیادی که این تکنیک در درمان و بازسازی سلولی دارد ، لذا در رده روش های پرکاربرد پزشکی در سراسر دنیا قرار گرفته است.

فرایند اثر گذاری پی آر پی

ممکن است با خود بگویید که روند درمان با تزریق پلاسمای غنی شده از پلاکت خون چگونه می باشد یا پلاکت خون چه تاثیری بر روی جوانسازی و زیبایی صورت دارد. در این رابطه باید بگوییم که پلاکت های موجود در PRP حاوی عوامل رشد بافتی هستند که آن ها می توانند مهم ترین و اصلی ترین عامل در فرایند ترمیم و بازسازی بافت ها محسوب شوند. این فاکتور ها باعث رشد ، تکثیر و تمایز سلول های متفاوت شده و در نهایت ، باعث افزایش میزان تولید سطح کلاژن ، الاستین و ماده بین سلولی در رگ های جدید می شود.

در آخر نیز سلول های بنیادی به سلول های آسیب دیده و ضعیف تبدیل می شوند که این فرایند توسط مواد ترشح شده ناشی از پلاکت ها هدایت شده و باعث ترمیم بافت های آسیب دیده و ضعیف می شود. شاید جالب باشد که بدانید پلاکت ها دارای ظاهری کروی شکل هستند که از ریز شدن سیتوپلاسم سلول ها در قسمت مغز استخوان به وجود می آیند.

همانطور که می دانید اصلی ترین عامل به وجود آمدن نشانه های افزایش سن ، کاهش تولید کلاژن و الاستین در پوست می باشد که با تامین حجم مورد نیاز ، جوانی و زیبایی به پوست شما باز می گردد.

همانطور که گفته شد پلاکت های تزریق شده از وارد شدن آسیب به بافت ها و در نهایت خونریزی رگ ها جلوگیری می کند و با ترشح پروتین و مواد مغذی خاصی به روند ترمیم بافت آسیب دیده کمک می کند.

برای درمان درد با تزریق پی آر پی در اصفهان نیز ، پلاکت ها همراه با مواد مورد نیاز و تاثیر گذار در بازسازی بافت ها ترکیب شده و در داخل سرنگ های مخصوص ریخته می شوند ، پس از آن تزریق به ناحیه تحت درمان نیز روند تاثیر گذاری شروع می شود.

کاربرد تزریق پلاسمای غنی از پلاکت

همانطور که در فوق نیز بیان شد ، پی آر پی به دلیل نداشتن عوارض و ایمن بودن ، در بسیاری از موارد درمانی و زیبایی نقشی چشمگیر داشته و تقریبا در تمامی نقاط و اجزای بدن همچون صورت ، گردن ، دست ، پا و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه ، به برخی از کاربردهای آن اشاره خواهیم نمود. بیماری ها و مشکلاتی که طی PRP قابل بهبود و درمان هستند به شرح زیر می باشند:

با توجه به گفته های بهترین دکتر تزریق پی آر پی در اصفهان ، این روش به طور کلی برای ؛

ترمیم بافت های آسیب دیده :
 • آسیب های مزمن تاندون
 • صدمات ماهیچه ای و رباط ها
 • بهبود زخم هایی که التیام نمی یابند
کاهش التهابات :
 • استئوآرتیت
 • التهاب مفاصل
 • درمان جراحات عصبی با پی آر پی
 • مهره های ستون فقرات و لگن
بهبود وضعیت پوست و مو :
 • درمان ریزش موی سر و موثر در کاشت مو
 • بهبود تیرگی ، پف و چروک دور چشم
 • رفع خطوط و چروک پوستی
 • درمان خشکی پوست
 • بهبود ترک پوستی

و بسیاری موارد درمانی و زیبایی دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین امروزه با انجام  پی آر پی تخمدان می توان روند تولید تخمک در تخمدان ها را نیز تحریک نمود.

درمان ریزش مو با تزریق پی آر پی

همانطور که اشاره شد ، یکی از کاربرد های مهم این روش تقویت تار های مو می باشد. از این روش می توان در درمان بیماری آلوپشیا و ریزش مو نیز استفاده کرد. آلوپسی اندروژنتیک یک نوع بیماری پوستی ، ارثی و وابسته به آندروژن می باشد که باعث ریزش مو ها به صورت یک الگوی تعریف شده می شود. با تزریق PRP به پوست سر می توان در روند رشد مو ها تغییری ایجاد کرد که منجر به تغییر در فولیکول های مو شود.

 

درمان طاسی سر

با توجه به مطالعاتی که در چندین دهه اخیر انجام شده است می توان گفت استفاده از این روش در طاسی سر ، باعث رویش مجدد تار های مو به صورت طبیعی در مناطقی می شود که به صورت طاس هستند. انجام این پروسه ، باعث تقویت فولیکول های مو ، طولانی تر شدن دوره آناژن و افزایش طول عمر تار های مو خواهد شد. از مزایای این روش می توان به این مورد اشاره کرد که برای تزریق نیازی نیست مو های فرد کوتاه شود و پس از انجام آن اثری از جراحی و خونریزی ایجاد نمی شود.

نحوه تزریق پی آر پی برای جلوگیری از ریزش مو

تزریق پی آر پی PRP ، یک روش درمانی است که برای جلوگیری از ریزش مو و تقویت موها استفاده می‌شود. در این روش ، پزشک موادی که از خون شما گرفته شده را به ناحیه ای تزریق می کند که موهای شما در آنجا ریزش کرده‌اند. این ترکیبات شامل پلاسمای خون شما می شود که غنی از پروتئین‌هایی مانند فاکتورهای رشد است و می‌تواند به رشد مو کمک کند.

نحوه انجام تزریق پی آر پی به شرح زیر است:

ابتدا پزشک یک نمونه خون از شما می‌گیرد تا پلاسمای مورد نیاز را از این طریق تهیه کند. سپس ، پزشک پلاسمای خون شما را که از فاکتورهای رشد و سایر مواد مفید غنی است با استفاده از یک دستگاه خاص ، به نام سانتریفیوژ می‌چرخاند تا مواد مفید از مواد غیرمفید جدا شوند. این مواد مفید به عنوان پی آر پی شناخته می‌شوند. پزشک پی آر پی را به ناحیه ای تزریق می کند که موهای شما از آنجا ریزش کرده‌اند. این اقدام می‌تواند به صورت موضعی یا به صورت تزریق‌های چندگانه به سراسر محل ریزش مو انجام شود. دکتر ممکن است پی آر پی را با تزریق‌های دیگر ترکیب کند ، مانند موادی که به رشد مو کمک می‌کنند یا تزریق‌های کلاژنی که به پوست کمک می‌کنند که بهبود شود. پس از تزریق پی آر پی ، دکترتان ممکن است شما را به یک برنامه مراقبتی برای حفظ موهایتان ارجاع دهد. این کار می تواند شامل استفاده از محصولات مراقبتی مو ، تغذیه مناسب و مراقبت‌های دیگر باشد.

تزریق پی آر پی یک روش درمانی مناسب برای افرادی است که موهای شان در یک ناحیه خاص ریزش کرده است و به دنبال روشی طبیعی و غیرجراحی برای تقویت موهای خود هستند. اما ، برای برخی افراد ممکن است این روش موثر نباشد و یا نیاز به تکرار تزریق‌های مکرر داشته باشد. همچنین ، این روش نیاز به تجربه و مهارت پزشک دارد تا بهترین نتیجه را به شما بدهد. ضمناً ، این روش کاملاً بدون خطر است ولی یکسری موارد منع انجام دارد که باید از قبل با پزشک هماهنگ شده باشد.

به یاد داشته باشید ، بدترین عارضه پی آر پی پاسخ ندادن به پی آرپی هست. هیچ دلیل شناخته شده ای وجود ندارد که چرا برخی به این روش خیلی موثر و برخی بی اثر رفلکس نشان میدهند ، ولی در اکثریت موارد موثر بوده است و حداقل ۳ بار نیاز به تکرار دارد.

کاربرد تزریق پی آر پی در جوانسازی پوست

طبق تحقیقت انجام شده می توان گفت ، تزریق PRP می تواند باعث افزایش انعطاف پذیری بافت پوست شود و آسیب های پوستی که بر اثر جراحی ، جوش و افزایش سن بر روی پوست به وجود آمده اند را از بین ببرد. به طور کل می توان گفت ، تزریق PRP یکی از جدید ترین و امن ترین روش های جوانسازی پوست می باشد. این روش قادر است موجب تحریک سلول ها برای رشد و تولید کلاژن پوست و در نتیجه از بین رفتن جای زخم ها ، آثار به جای مانده از جوش و آکنه ، چین و چروک ها و موارد این چنینی شود.

کاربرد پی آر پی در درمان تیرگی ها و گودی های اطراف چشم

شاید برای شما جالب باشد که بدانید یکی از کاربرد های پی آ پی درمان و برطرف کردن تیرگی ، گودی و پف زیر چشم است. با تزریق پلاسمای غنی شده در ناحیه چشم ، ترمیم سلول سازی و بافت سازی در این قسمت از صورت شروع شده و به طور فوق العاده زیبا و جذابی باعث پر شدن گودی زیر چشم و برطرف شدن چین و چروک ها و تیرگی های اطراف چشم می شود که بر اثر کم خوابی ، مطالعه زیاد ، تماشا کردن گوشی و تلویزیون و افزایش سن به وجود می آیند.

تعداد جلسات مورد نیاز برای درمان چین و چروک های پنجه کلاغی اطراف چشم بر اساس میزان تیرگی ها و چروک ها تعیین می شود ، اما به طور متوسط در یک جلسه به میزان ۵/۱ میلی لیتر پلاسمای غنی شده از پلاکت به ناحیه زیر و اطراف چشم تزریق می شود. نتایج این پروسه زیبایی ، نیاز به گذشت زمان بسیار زیادی دارد ، اما پس از گذشت سه ماه شما می توانید نتایج را با حالت اولیه مقایسه فرمایید. بهبود در تیرگی و کاهش چین و چروک ها در ناحیه اطراف چشم ، از نظر آماری بسیار معنی دار می باشند. با توجه به نتایج خارق العاده و زیبایی که تزریق پی آر پی به همراه دارد ، امروزه به عنوان یک درمان موثر و کاملا ایمن برای ناحیه مورد نظر توصیه می شود.

دکتر اتسا اقبال نژاد یکی از بهترین و با تجربه ترین متخصصان پوست و زیبایی در اصفهان هستند ، عزیزانی که قصد دارند پی ار پی را با هدف درمان چین و چروک ها ، تیرگی های و گودی های زیر چشم خود انجام دهند ، می توانند به مطب ایشان مراجعه نمایند. برای دریافت نوبت می توانید با شماره تماس های مندرج در سایت تماس حاصل فرمایید یا فرم تماس سایت را پر کنید.

تعداد جلسات مورد نیاز

دکتر آتسا اقبال نژاد بهترین دکتر تزریق پی آر پی در اصفهان ، در این رابطه توضیحانی را بیان می کنند که در ادامه به آن خواهیم پرداخت:

تعداد جلسات و فواصل زمانی میان آن ها به وضعیت و شرایط خود متقاضی بستگی دارد و ممکن است در هر فرد متفاوت باشد. اگر این عمل به منظور کمتر شدن درد در برخی از مناطق بدن ، تزریق می شود. برای اینکه از انجام پی آر پی بهترین نتیجه را دریافت کنید ، باید تمامی مراحل را به طور مرتب و کامل انجام دهید. علاوه بر آن ، لازم است گفته شود مدت زمانی که نیاز است تا ناحیه آسیب دیده به طور کامل ترمیم پیدا کند ، گذشت یک دوره زمانی حداقل ۶ ماهه می باشد. پس در نتیجه می توان گفت پاسخ بیولوژیکی خود فرد ، بهترین گزینه برای تنظیم کردن برنامه زمانی تزریق پی آر پی می باشد.

 

پی آر پی _ دکتر اقبال نژاد

 

آمادگی های لازم برای تزریق پی آر پی

برای این که با آمادگی کامل برای انجام این آزمایش در مطب پزشک حضور پیدا کنید و از به وجود آمدن مشکلات حاد و شدید در زمان انجام پروسه و پس از آن پیشگیری کنید ، بهتر است کار های زیر را انجام دهید:

 • قبل از انجام این پروسه آزمایش هایی که پزشک تجویز می کند را به طور صحیح انجام دهید.
 • از چندین روز قبل ، شروع به نوشیدن مایعات به مقدار زیاد کنید.
 • حتی الامکان از یک هفته قبل از مصرف دارو های رقیق کننده خون خودداری فرمایید.
 • از تماس با افرادی که دچار سرماخوردگی شده اند دوری کنید.
 • از نداشتن هر نوع عفونت فعال در بدن ، از جمله تب و آنفولانزا اطمینان حاصل نمایید.

چه افرادی کاندیدای مناسبی برای انجام تزریق پلاسمای غنی از پلاکت نیستند؟

بعضی از اشخاص بنا بر شرایط مختلف نمی توانند از مزایای پی آر پی بهره مند شوند. این شرایط عبارت اند از:

 • مبتلا بودن به اختلال گلانزمن یا عملکرد پلاکتی
 • ضعیف بودن سیستم ایمنی بدن
 • داشتن بیماری های مرتبط با غذه تیروئید
 • مبتلا بودن به بیماری های پوستی
 • سرطان
 • و غیره

مراقبت های بعد از پی آر پی صورت چگونه است؟

 • ۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد از درمان ، در نواحی درمان قرمزی ، تورم و حساسیت را تجربه خواهید کرد. این واکنش ها ، نرمال بوده و به سرعت و به طور همزمان ، در طول ۲ تا ۴ روز بعد از درمان فروکش خواهد کرد. در صورت لزوم می توانید آرایش آب یا مواد معدنی بنیان سبک را انجام دهید.
 • طبق گفته های بهترین دکتر تزریق پی ار پی در اصفهان ، در طول ۴۸ ساعت پس از روند ، مقدار زیادی آب خنک بنوشید.
 • کبودی ناحیه تزریق کاملاً نرمال بوده و ظرف ۱ تا ۱۰ روز به طور کامل از بین می رود. روش های متعددی برای فروکش کردن کبودی وجود دارد که در دستورالعمل های بعد از درمان ، ارائه شده و شما می توانید اجرا کنید.
 • تورم و کبودی می تواند باعث غیر یکنواخت به نظر رسیدن شکل ظاهری ناحیه درمان شود. این حالت با فروکش کردن تورم و کبودی از بین خواهد رفت. لطفاً در صورت ماندگار بودن غیر یکنواختی ناحیه درمان ۱۴ روز بعد از روند با پزشک خود تماس بگیرید.
 • به مدت ۲۴ ساعت از مصرف الکل ، کافئین ، نوشیدنی های داغ و غذاهای تند خودداری کنید ، چون این آیتم ها باعث تشدید کبودی و تورم می شود.
 • از مصرف داروهایی از قبیل آسپرین به مدت ۲۴ ساعت خودداری کنید ، چون این داروها باعث بدتر شدن کبودی می شود (اگر این داروها توسط پزشک عمومی شما توصیه شده اند ، لطفاً قبل از قطع مصرف آن ها با پزشک مشورت کنید).
 • دکتر اتسا اقبال نژاد بهترین متخصص پوست ، مو و زیبایی در اصفهان می فرمایند از مصرف مکمل هایی از قبیل مولتی ویتامین ها ، روغن ماهی ، گلوکزآمین ، ویتامین B یا ویتامین E که عناصر رقیق کننده خون محسوب شده و کبودی را بدتر می کند به مدت ۱ تا ۲ هفته خودداری کنید.
 • به مدت ۲۴ ساعت از ورزش کردن یا انجام فعالیت های فیزیکی سنگین بعد از پی ار پی اجتناب کنید.
 • به مدت ۲۴ ساعت از قرار گرفتن در معرض نور خورشید و استفاده از سولاریوم خودداری کنید.
 • به مدت ۶ ساعت بعد از درمان ، مرتباً در ناحیه تزریق از یخ استفاده کنید. این اقدام باعث پیشگیری و تسکین هرگونه کبودی می شود. این کار همچنین به کاهش تورم نیز کمک می کند.

 

پی آر پی _ دکتر اقبال نژاد

 

سایر مراقبت های بعد از پی آر پی عبارتند از:
 • شما می توانید از کرم یا قرص های آرنیکا برای کمک به تسکین کبودی استفاده کنید. کبودی ها ۱ تا ۱۰ روز ماندگار خواهند بود. آن ها موقتی بوده و با گذر زمان بدون هیچ تاثیری بر روی درمان ، به طور کامل از بین خواهند رفت. وقتی کبودی در ۴۸ ساعت اول شکل می گیرد ، بهتر است به منظور تحریک جذب طبیعی کبودی توسط بدن ، از طریق پوست ناحیه درمان را گرم کنید.
 • لطفاً در صورت داشتن تجربه تبخال زدن بر روی پوست یا لب ها در گذشته ، به پزشک اطلاع دهید. این عفونت ویروسی می تواند در اثر برخی درمان های تزریقی دوباره فعال شود. توصیه می شود در روز قبل از درمان و به مدت چند روز بعد از درمان با پی ار پی از داروی ضد ویروسی استفاده کنید.
 • گاهی در برخی نواحی درمان برآمدگی هایی را تجربه می کنید. بهتر است این نواحی را به ملایمت ، با کرم آرنیکا یا مرطوب کننده های چرب ، به مدت ۵ تا ۷ روز ماساژ دهید. این کار باعث پخش شدن بوستر در لایه عمیق پوست و خلق لایه ای از محصول می شود که آب را در آن جذب کرده و لایه عمیق پوست را آبرسانی می کند.
 • اگر همزمان با PRP تزریق ریلکس کننده عضله را نیز در ناحیه درمان انجام داده اید ، از ماساژ دادن خودداری کنید.

آیا پی ار پی صورت را چاق میکند ؟

یکی از مشکلات مرتبط با پیری و افزایش سن ، از دست دادن حجم پوست می باشد. لاغر شدن صورت و پشت دست ها می تواند اثرات قابل توجهی بر روی صورت داشته باشد و باعث شود سن شما بیشتر از آنچه که هست نشان داده شود که این موضوع می تواند باعث ناراحتی و کاهش اعتماد به نفس خیلی از افرادشود  به خصوص خانم هایی که بر روی سن شان خیلی حساس هستند. قرار گرفتن در معرض تابش نور مستقیم خورشید ، استرس و سالخوردگی همه و همه می توانند صورت شما را لاغر کرده و آن را خسته و نگران جلوه دهند. با این وجود ، فاکتور های بسیار زیادی وجود دارند که به افزایش سرعت کاهش حجم چربی های صورت کمک کرده و زودتر از موعود مقرر باعث کاهش حجم صورت افراد می شود.

پلاسمای غنی یا همان پی آر پی در واقع همان پلاسمای خون است که دارای غلظت بسیار زیادی بوده و از پلاکت های زیادی تشکیل شده که فاکتور های رشد و سیتوکین را آزاد کرده و در نهایت روند بازسازی و ترمیم را آغاز می کند. تزریق کردن پلاسمای غنی از پروتئین و مواد مغذی به پوست صورت ، باعث افزایش حجم و چاق شدن صورت می شود. فاکتور های رشد موجود در این روش جوانسازی به پوست کمک می کند تا ترمیم از درون اتفاق بیافتد. فاکتور های رشد موجود در prp باعث بالا رفتن میزان تولید کلاژن و همچنین به وجود آمدن رگ های خونی جدید در صورت می شود که این به این معنی است که شما پس از تزریقPRP پوستی شاداب ، جوان و زیبا خواهید داشت. از این تکنیک می توان برای جوانسازی پوست دست نیز استفاده کرد. تزریق پلاسمای غنی ، روش ایمن و مطمئنی است که در موارد دیگر نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

هزینه پی آر پی در اصفهان

هزینه تزریق پلاسمای غنی از پلاکت بسته به وسعت درمان در هر کس متفاوت می باشد ؛ لذا به منظور اطلاع از هزینه مربوط به پي آر پي مو ، پوست و غیره نیاز است که به پزشک مورد نظر مراجعه نموده و پس از معاینه و مشاوره نسبت به قیمت آن آگاهی یابید.

3
0
مشتاق سوالات شما هستیم، لطفا سوال خود را مطرح کنید!x