از جمله روش های موثر در توقف ریزش مو می توان به مزوتراپی مو اشاره نمود که نه تنها از ریزش موها پیشگیری می نماید بلکه موجب درخشندگی و تقویت هرچه بیشتر آن ها نیز می گردد. این روش جوانسازی به دلیل مزیت های بی شماری که دارد همچون غیرتهاجمی و ایمن بودن و داشتن هزینه های نسبتاً پایین، در زمره روش های جوانسازی بسیار محبوب در میان افراد سراسر جهان به شمار می رود. افرادی که قصد دارند با انجام مزوتراپی مو در اصفهان اقدام به جوانسازی پوست خود کنند می توانند دکتر اقبال نژاد بهترین متخصص پوست ، زیبایی و مو اصفهان را به عنوان پزشک خود انتخاب کنند تا بهترین نتایج را بهره مند شوند. ایشان برای آشنایی بیشتر شما با این پروسه توضیحاتی را بیان نموده اند که ما در طول این مقاله به توضیح آن ها پرداخته ایم.

 

مزوتراپی مو

 

اثرات و فواید مزوتراپی مو چیست؟

این روش جوانسازی پوست بر روی سیستم ایمنی، سیستم عصبی-حسی، سیستم گردش خون و همچنین لایه های مختلف پوست اثر می گذارد. این لایه های مختلف پوست می تواند شامل اپی درم، لایه میانی و همچنین بافت پیوندی باشد. این تکنیک درمانی بسیار موثر برای درمان انواع مختلف آلوپسی به شمار رفته و به طور کلی دارای تاثیرات ذیل است:

 • بهبود خونرسانی : در محلول های این روش درمانی ، داروهای اتساع دهنده عروق وجود دارد که موجب افزایش گردش خون بافتی شده و در نتیجه منجر به بهبود روند خونرسانی می شود.
 • غذا رسانی به بافت پوست و فولیکول ها: در ترکیب محلول تزریقی از انواع مواد معدنی ، ویتامین ها و آمینواسیدها استفاده می شود.
 • تنظیم ترشح چربی پوست: داروهای به کار رفته در ترکیبات مزوتراپی مو از نقش پررنگی در کنترل غدد سبابه برخوردار می باشند.
 • جلوگیری از تحلیل رفتن فولیکول ها: با این کار استحکام موها افزایش یافته و حالت موها نیز بهبود می یابد.
 • بهبود تاثیرگذاری سایر روش های درمانی : از این تکنیک می توان به عنوان مکمل دیگر روش های درمانی موثر در جلوگیری از ریزش مو، تزریق استروئیدها، مراقبت های عمومی و غیره بهره گرفت.
 • موثر و مفید در بهبود نتایج حاصل شده از کاشت مو : در همین راستا از مزوتراپی می توان در ۳ حالت ذیل استفاده کرد:
   1. پیش از کاشت مو و به منظور هرچه بهتر شدن روند خونرسانی به پوست سر
   2. بلافاصله بعد از کاشت مو و به منظور درمان ادم یا ورم
   3. مدتی بعد از کاشت مو و برای التیام هرچه بهتر زخم ها و تقویت گرافت ها

مواد تشکیل دهنده محلول

به دارو و محلول ترکیبی که در مزوتراپی مو به درون پوست تزریق می شود کاکتیل یا کوکتل می گویند. برای تهیه کوکتل از انواع مواد مفید و مختلف استفاده می شود که هر کدام از آن ها بر روی فولیکول های پوست و مو تاثیرات بسیار درخشان و مطلوبی می گذارند. این مواد عبارتنداز:

 • مواد معدنی
 • داروهای اتساع دهنده خون
 • کلسی تونین
 • داروهای هورمونی
 • داروهای بی حسی موضعی
 • داروهای مغذی
 • آمینواسیدها و غیره.

ویدیو پروسه درمان مزوتراپی مو در اصفهان توسط دکتر اقبال نژاد

 

درمان ریزش مو با الگوی مردانه و زنانه

یکی از مهم ترین و موثر ترین کاربرد های مزوتراپی مو ، درمان ریزش مو با الگو در زنان و مردان می باشد. از این تکنیک می توان به عنوان یک پروسه درمان مکمل و همزمان با سایر روش های درمانی ریزش مو استفاده نمود تا بهترین نتایج را دریافت کرد. بیشتر متقاضیانی که این روش را برای درمان ریزش موی خود انتخاب می کنند ، افرادی هستند که از دارو های ریزش مو مانند مایندوکسیدیل و قرص فیناستراید استفاده کرده اند و حال قصد دارند نتایج بهتر و مطلوب تری را به دست آورند. البته باید خاطر نشان کرد که این پروسه می تواند به تنهایی نیز از ریزش مو جلوگیری کند و به بهبود کیفیت مو کمک نماید.

مزوتراپی مو برای چه کسانی جواب نمی دهد؟

این تکنیک با وجود مزایای که دارد ، برای تمامی افراد توصیه نمی شود. در صورتی که شما تمایل دارید از این تکینک استفاده کنید اما از شرایط زیر برخوردار هستید بهتر است از انجام این فرایند خودداری کنید. شرایطی که باعث می شود شما از انجام این تکنیک نتیجه ای به دست نیاورید عبارت اند از:

 • اگر ریزش موی شما به دلیل ابتلا به بیماری های زمینه ای مانند سفلیس است.
 • اگر به بیماری های همچون دیابت ، هپاتیت ، ایدز ، هموفیلی و غیره دچار هستید.
 • در صورتی که علت ریزش موی شما استفاده از دارو های خاصی مانند دارو های شیمی درمانی باشد. در چنین مواقعی بهتر است تا اتمام دوره درمان خود صبر کنید و سپس برای مزوتراپی مو اقدام کنید.
 • اگر مرد هستید و سنتان بالای ۴۰ سال است یا به طاسی های آندروژنی شدید مبتلا هستید نتایج کمتری را به دست می آورید.
 • کسانی که به دلیل مشکلات ژنتیکی جنس موی آن ها خوب نیست نمی توانند نتایج مطلوبی را از این پروسه بدست آورند.

ماندگاری نتایج مزوتراپی مو

مزوتراپی نتایجی طولانی مدت را در بهبود و تقویت موها دارد که ماندگاری آن به عوامل مختلفی همچون علل ریزش مو ، شکل و شدت ریزش مو ، ویژگی های پوستی هر فرد و همچنین واکنش مراجعه کننده به درمان بستگی دارد. اثرات مزوتراپی مو ، در مدت زمان سه الی چهار سال ماندگار است که بعد از گذشت این مدت ، درمان تکرار می شود. این موضوع به جهت پروسه رشد موی طولانی ، به مراقبت و تغذیه مداوم نیاز دارد. در واقع باید گفت که نتایج حاصل از این پروسه ، با گذر زمان و تعداد دفعات تکرار آن ماندگار می شود.

مزوتراپی به عنوان ترمیم مو بعد از کاشت

موهای کاشته ‌شده دو هفته پس از این پروسه شروع به ریزش کرده و موهای جدید پس از حدود دو ماه ، رشد خود را آغاز می‌ کند. گردش خون در پوست سر سبب ارسال مواد مغذی به فولیکول ‌ها و تحریک رشد آن‌ ها می‌ شود که امری طبیعی بوده و در رشد فولیکول‌ ها با بهبود گردش خون تاثیرگذارتر است. با بهبود گردش خون در پوست سر و همچنین وجود مواد مغذی در فولیکول ‌ها ، رشد آن‌ ها چند برابر می‌ شود. از این رو مزوتراپی پس از کاشت مو ، نتیجه ای چشمگیر را در این پروسیجر به ارمغان می آورد.

چند جلسه مزوتراپی برای رسیدن به نتیجه نیاز است؟

برای اخد نتیجه مثبت ، فرد به چندین جلسه مزوتراپی مو احتیاج دارد. تعداد دفعات آن نیز با توجه به شرایط بیمار و میزان پاسخ دهی پوست شخص توسط پزشک تعیین می‌ شود. به طور کلی ، تعداد جلسات موردنیاز به جهت درمان بین ۸ تا ۱۵ جلسه و اغلب هفته ای یک بار می باشد. فاصله موجود بین این جلسات نیز کاملا به تشخیص دکتر بستگی دارد که اغلب پس از ۴  جلسه بیشتر شده و از دو هفته یکبار به ماهانه تغییر می یابد.

0
مشتاق سوالات شما هستیم، لطفا سوال خود را مطرح کنید!x