مراقبت های بعد از جراحی پلک

بعد از تمام عمل های جراحی ، افراد باید یکسری نکات را رعایت کنند تا دوران نقاهت به بهترین نحو ممکن سپری شده و در روند بهبود آن ها تسریع ایجاد شود. رعایت این نکات ، همچنین تاثیر بسزایی در رضایت بخش بودن نتیجه به دست آمده از جراحی و کاهش احتمال بروز عارضه ناشی از آن می گردد. در ادامه به تعدادی از نکات و دستورالعمل هایی که رعایت آن ها بعد از جراحی پلک یا بلفاروپلاستی ضروری است ، اشاره نموده ایم که در این مقاله از سایت دکتر آتسا اقبال نژاد ، بهترین دکتر پوست و مو و زیبایی اصفهان ، تحت عنوان مراقبت های بعد از جراحی پلک معرفی می شوند.

 

مراقبت های بعد از جراحی پلک _ دکتر اقبال نژاد

 

در طول بلفاروپلاستی چه اتفاقی می افتد؟

به نقل از بهترین جراح زیبایی در اصفهان ، جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی ، عمل جراحی برای سفت کردن پوست و بافت نرم پلک ها می باشد. با بالا رفتن سن ، پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد. نیروی جاذبه نیز پوست و بافت های نرم را به سمت پایین می کشد. بلفاروپلاستی را می توان تحت بی حسی موضعی تزریق شده به پلک ها یا تحت بیهوشی عمومی انجام داد. جراحی حدوداً یک ساعت و نیم طول می کشد. پزشک برشی را در شکن های طبیعی پوست ، در پلک بالا یا در زیر مژه ها در پلک پایین ایجاد می کند. سپس پوست و چربی اضافی را برداشته و برش ها را با استفاده از بخیه های ریز می بندد.

انتخاب بهترین دکتر زیبایی برای انجام بلفاروپلاستی در اصفهان

درست است که رعایت مراقبت های بعد از جراحی پلک ، تاثیر زیادی در حاصل شدن بهترین نتایج از آن دارد ، اما افراد باید در نظر داشته باشند که مهم ترین فاکتور در رقم خوردن رضایت بخش ترین نتایج ، انتخاب یک پزشک خوب است.

ویژگی های یک دکتر خوب برای عمل زیبایی پلک در اصفهان

پزشکان خوب به طور مشترک دارای ویژگی هایی هستند که در ذیل به تعدادی از مهم ترین آن ها اشاره کرده ایم:

 • با وجدان هستند: پزشکانی که از وجدان کاری بالایی برخوردار هستند ، این جراحی زیبایی را تنها با هدف دستیابی به منافع مالی انجام نمی دهند. آن ها همواره سلامت بیمار و رضایتمندی او  را مد نظر قرار می دهند.
 • برخورد خوبی دارند: پزشکان خوب صبور بوده و با بیماران خود برخورد بسیار خوبی دارند. آن ها درک درستی از استرس های پیش از جراحی دارند. از همین رو ، بین خود و بیمار احساس صمیمیت و امنیت ایجاد کرده و به تمام سوالات او پاسخ می دهند.
 • وضعیت سلامت بیمار را به خوبی بررسی می کنند: جراحی زمانی ایمن بوده و بعد از آن عوارضی خاص در بیمار بروز نمی کند که فرد از نظر سلامتی در وضعیت خوبی به سر ببرد. از همین رو ، پزشکان پیش از جراحی زمان زیادی را صرف آگاهی از وضعیت سلامت بیمار با پرسش از خود او و همچنین تجویز برخی آزمایشات برای وی می نمایند. همچنین پیش از جراحی ، از بیمار در رابطه با انتظاراتی که از جراحی دارد سوال می نمایند و همچنین پزشک تمامی نکات مراقبت های بعد از جراحی پلک را به بیمار بگوید.
 • با اصول ریاضی و زیبایی شناسی آشنا می باشد: بهترین پزشکان کاملاً بر اصول ریاضی و زیبایی شناسی واقف هستند. از همین رو می دانند که با برداشتن چه میزان چربی و پوست ، بهترین نتایج بدون اینکه مشکلاتی همچون باز ماندن چشم در فرد ایجاد شود ، برای بیمار حاصل خواهد شد.

 

مراقبت های بعد از جراحی پلک

 

مراقبت های بعد از جراحی پلک و انتظارات بعد از عمل

بعد از انجام عمل جراحی نیاز است تا شما برای دریافت نتایج مطلوب نکات مراقبت های بعد از جراحی پلک به طور کامل انجام دهید.

 • در رابطه با بستری شدن یا عدم بستری افراد باید بگوییم که تصمیم درست با صلاحدید پزشک اتخاذ می گردد ؛ معمولاً افراد در روز جراحی ترخیص شده یا در صورت نیاز یک شب در بیمارستان بستری می شوند.
 • بروز کمی التهاب و قرمزی بعد از جراحی در اطراف زخم و برش طبیعی می باشد.
 • خشکی چشم از دیگر عوارض موقتی می باشد که با رعایت مراقبت های بعد از جراحی پلک و استفاده از پماد قابل درمان می باشد.
 • همچنین بعد از جراحی افراد دچار آبریزش چشم می شوند که امکان دارد میزان آن خیلی زیاد باشد.
 • از دیگر عوارض جانبی شایع بعد از جراحی پلک می توان به تاربینی و حساسیت به نور اشاره نمود.

مراقبت های بعد از جراحی پلک چه مواردی را شامل می شوند؟

از جمله موثرترین دستورالعمل ها در رضایت بخش بودن نتیجه بلفاروپلاستی و بهبود افراد ، عبارتنداز:

 • در ۴۸ ساعت اولیه بعد از بلفاروپلاستی هنگام خوابیدن و دراز کشیدن اقدام به قرار دادن دو بالشت در زیر سر خود نمایید ؛ این کار در کاهش کبودی و تورم ناشی از جراحی پلک تاثیر دارد.
 • حضور یک شخص بالغ به عنوان همراه در ۲۴ ساعت اولیه بعد از بلفاروپلاستی الزامی می باشد.
 • پیشگیری از بروز درد از کنترل کردن آن آسان تر است ، لذا در زمان های تعیین شده توسط پزشک ، اقدام به مصرف مسکن های تجویز شده نمایید. با این کار قبل از اینکه احساس درد کنید ، از بروز آن پیشگیری خواهید کرد.
 • طبق گفته های دکتر اقبال نژاد ، برای رعایت مراقبت های بعد از جراحی پلک در اصفهان باید ، فعالیت های خود را به مدت ۷ روز محدود کرده ، بعد از ۷ تا ۱۰ روز فعالیت های سنگین را از سر بگیرید.
 • به منظور کاهش تورم و کبودی ، به مدت ۳ روز بر روی نواحی جراحی شده کمپرس سرد قرار دهید.
 • اگر پزشک برای انجام این جراحی زیبایی از روش بیهوشی بهره گرفته باشد ، ممکن است فرد در حالت ایستاده دچار سرگیجه شود ؛ بنابراین برای به دست آوردن تعادل خود ، اگر در وضعیت درازکش هستید ، پیش از ایستادن یک دقیقه بنشینید و پس از آن بایستید.

مراقبت های بعد از جراحی پلک و درد

یکی از عوارض جراحی پلک ، بروز احساس ناراحتی و درد بعد از رفع خاصیت داروهای بیهوشی است که در اثر دستکاری و برش های ایجاد شده در پوست به وجود می آید. این مسئله کاملاً طبیعی است و شدت آن ، به میزان و وسعت نواحی برش و تغییرات بستگی دارد. بطور کلی ، درد بعد از جراحی پلک خفیف و قابل تحمل بوده و می توان با استفاده از داروهای مسکن تجویز شده توسط پزشک ، میزان آن را کنترل کرد.

مراقبت های بعد از جراحی پلک و ورم و کبودی

میزان ورم و کبودی در نواحی اطراف چشم ، کاملاً طبیعی بوده و بر اساس وسعت عمل میزان آن متغیر است. بخاطر حساسیت بالای پوست اطراف چشم ، بلافاصله بعد از عمل کبودی خودنمایی می کند و نواحی تحت عمل متورم می شوند. برای کاهش این عوارض ، می توان از کمپرس یخ استفاده کرد. به این ترتیب ، روزی چند بار و هر دفعه به مدت پانزده دقیقه می توان از کمپرس یخ بر روی نواحی تحت تاثیر استفاده کرد. توجه داشته باشید ، کمپرس یخ نباید بیش از زمان یاد شده روی ناحیه تحت عمل استفاده شود ، چون می تواند منجر به بروز مشکل شود.

مراقبت های بعد از جراحی پلک و نحوه خوابیدن

بخاطر بلفاروپلاستی ممکن است کمی دچار تاری یا دوبینی شوید که کاملاً طبیعی است و پس از مدتی از بین می رود. نحوه خوابیدن و استراحت کردن در بهبود سریع تر بعد از جراحی پلک موثر است. لازم به ذکر است ، نحوه درست خوابیدن ، بصورت طاق باز و به پشت است ؛ بطوریکه فشاری به صورت وارد نشود. ضمناً ، سر بایستی کمی بالاتر از بدن قرار بگیرد تا جریان خون به درستی انجام شود و تورم کاهش یابد.

دکتر آتسا اقبال نژاد

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
0
مشتاق سوالات شما هستیم، لطفا سوال خود را مطرح کنید!x

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

چاپ صفحه
پرینت