دستیابی به بهترین نتایج از پی آر پی که از آن با عنوان پلاکت درمانی نیز یاد می شود همچون سایر روش های درمانی و زیبایی نیازمند رعایت برخی دستورالعمل ها و نکات مراقبتی بعد از انجام آن می باشد. رعایت نکات مراقبت های بعد از پی آر پی علاوه بر تاثیر بسزایی که بر درخشان بودن نتایج دارد، منجر به هرچه بهتر سپری شدن دوران نقاهت و به حداقل رسیدن عوارض ناشی از آن می شود. با توجه به اهمیت زیاد این نکات مراقبتی در ذیل به تعدادی از مهم ترین آن ها اشاره نموده ایم.

مراقبت های بعد از پی آر پی

بهبودی پس از رعایت نکات مراقبت های بعد از پی آر پی

با پیروی کردن از توصیه های متخصص زیبایی خود در رابطه با مراقبت های بعد از انجام این روش درمانی باید بتوانید پس از گذشت یک هفته نتایج مثبت را بر روی ناحیه تحت درمان مشاهده کنید. برای ۲۴ ساعت اول می توانید انتظار قرمزی و کبودی را داشته باشید ، همچنین این امکان وجود دارد تا زمانی که به پوست ناحیه تحت درمان دست می زنید احساس کنید ناحیه مورد نظر سفت است. تا روز دوم ، قرمزی به نسبت روز گذشته کم تر شده و همانند آفتاب سوختگی ظاهر می شود. ولیکن در این زمان شما شاهد تورم بیشتری خواهید بود که این مورد نیز طبیعی بوده و نشانه دهنده این است که درمان همانطور که انتظار می رود در حال اثر گذاری است. در چنین مواقعی نیازی نیست نگران شوید چرا که با انجام نکات مراقبتی که در ادامه ذکر می کنیم می توانید میزان و شدت آن ها را کاهش دهید. متقاضیانی که از این روش استفاده کرده اند به مدت ۶ ماه و حتی بیشتر شاهد بهبودی خود هستند اما در صورتی که مراقبت های بعد از پی آر پی را به صورت کام انجام دهید اثار بهبودی می تواند ۱۰ الی ۱۲ ماه یا بیشتر ادامه یابد. البته لازم به به ذکر است که این بازه زمانی به وضعیت جسمانی و نحوه پاسخگویی بدن شما بستگی دارد.

مراقبت های بعد از پی آر پی

نکات و مراقبت های بعد از پی آر پی چیست؟

 • لازم است از مصرف داروهای ضد پلاکت همچون آسپرین که موجب رقیق شدن خون می شوند به مدت ۲ هفته بعد از پی آر پی خودداری نموده و همچنین تا ۴ هفته و طبق توصیه پزشک از مصرف کورتون اجتناب نمایید.
 • در صورت اجازه پزشک می توانید برای کاهش درد که البته میزان آن بسیار کم و خفیف می باشد، از مسکن استفاده کنید.
 • توصیه دکتر آتسا اقبال نژاد بهترین متخصص پوست ، مو و زیبایی در اصفهان به افراد این است که به مدت ۲۴ ساعت ناحیه تحت درمان را در تماس با آب قرار ندهند.
 • یکی از مواردی که تاثیر بسیار زیادی در تسریع روند بهبودی افراد دارد، استفاده از کمپرس یخ می باشد. از همین رو بهتر است در استفاده از آن کوتاهی نکنید.
 • رفتن به استخر و سونا را به بعد از مدت زمان تعیین شده توسط پزشک موکول کنید.
 • اشخاصی که اقدام به انجام این روش کرده اند بهتر است برای مدتی در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگرفته و حتماً هنگام خروج از منزل از کرم ضد آفتاب استفاده نمایند.

 

دیگر مراقبت های بعد از پی آر پی عبارتنداز:

 • در صورت انجام این روش  ، طی دوران نقاهت از آرایش کردن صورت خود بپرهیزید زیرا ممکن است منجر به عفونت صورت شده و مشکلات عدیده ای را برای تان به دنبال داشته باشد.
 • طی ۱ هفته ابتدایی از مصرف نوشیدنی های حاوی الکل و همچنین استعمال دخانیات جداً خودداری نمایید.
 • از انجام ورزش های سنگین و به طور کلی فعالیت های جسمانی طاقت فرسا که با تعریق زیاد همراه بوده و نتیجه را تحت تاثیر قرار می دهند اجتناب کنید.
 • از کرم های لایه بردار و اسکراب کردن صورت تا زمانی که التهاب موضع تحت درمان به طور کامل برطرف نشده است استفاده نکنید.
 • موضع مورد نظر را بعد از درمان ماساژ ندهید.
 • چنانچه از این روش برای درمان ریزش مو بهره گرفته اید بعد از تزریق از محلول های حالت دهنده مو و موضعی استفاده نکنید.
 • کسانی که این پروسه را انجام داده اند نباید از تخت خواب برقی ، اتاق بخار ، دوش آب گرم و یا هر گونه فعالیتی که باعث گرم شدن پوست و افزایش حرارت بدن می شود استفاده کنند.
 • بهتر است به مدت دو روز بر روی پشت خود و در حالتی که سر شما مقداری بالاتر از بدن قرار بگیرد بخوابید. برای این کار می توانید از یک الی دو عدد بالشت کوچک استفاده کنید. با انجام این عمل می توانید گردش خون را در ناحیه تحت درمان کم کنید و در نتیجه میزان تورم و کبودی پوست خود را کاهش دهید.
0
مشتاق سوالات شما هستیم، لطفا سوال خود را مطرح کنید!x