مراقبت های بعد از پی آر پی

دستیابی به بهترین نتایج از پی آر پی که از آن با عنوان پلاکت درمانی نیز یاد می شود ، همچون سایر روش های درمانی و زیبایی نیازمند رعایت برخی دستورالعمل ها و نکات مراقبتی بعد از انجام آن می باشد. رعایت نکات مراقبت های بعد از پی آر پی ، علاوه بر تاثیر بسزایی که بر درخشان بودن نتایج دارد ، منجر به هرچه بهتر سپری شدن دوران نقاهت و به حداقل رسیدن عوارض ناشی از آن می شود. با توجه به اهمیت زیاد این نکات مراقبتی در ذیل ، به تعدادی از مهم ترین آن ها اشاره نموده ایم. در ادامه مقاله از بهترین متخصص پوست و مو اصفهان ، خانم دکتر آتسا اقبال نژاد ، با برخی از نکات مذکور همراه باشید.

مراقبت های بعد از پی آر پی _ دکتر آتسا اقبال نژاد

بهبودی پس از رعایت نکات مراقبت های بعد از پی آر پی

با پیروی کردن از توصیه های متخصص زیبایی خود در رابطه با جوانسازی پوست در اصفهان و مراقبت های بعد از پی آر پی باید بتوانید پس از گذشت یک هفته ، نتایج مثبت را بر روی ناحیه تحت درمان مشاهده کنید. برای ۲۴ ساعت اول می توانید انتظار قرمزی و کبودی را داشته باشید ، همچنین این امکان وجود دارد تا زمانی که به پوست ناحیه تحت درمان دست می زنید ، احساس کنید ناحیه مورد نظر سفت است. تا روز دوم ، قرمزی به نسبت روز گذشته کم تر شده و همانند آفتاب سوختگی ظاهر می شود. ولیکن در این زمان شما شاهد تورم بیشتری خواهید بود که این مورد نیز طبیعی بوده و نشانه دهنده این است که درمان همانطور که انتظار می رود در حال اثر گذاری است. در چنین مواقعی ، نیازی نیست نگران شوید چرا که با انجام نکات مراقبتی که در ادامه ذکر می کنیم ، می توانید میزان و شدت آن ها را کاهش دهید. متقاضیانی که از این روش استفاده کرده اند ، به مدت ۶ ماه و حتی بیشتر شاهد بهبودی خود هستند ، اما در صورتی که مراقبت های بعد از پی آر پی را به صورت کام انجام دهید ، اثار بهبودی می تواند ۱۰ الی ۱۲ ماه یا بیشتر ادامه یابد. البته لازم به به ذکر است که این بازه زمانی به وضعیت جسمانی و نحوه پاسخگویی بدن شما بستگی دارد.

 

مراقبت های بعد از پی آر پی _ دکتر آتسا اقبال نژاد

 

نکات و مراقبت های بعد از پی آر پی چیست؟

 • لازم است از مصرف داروهای ضد پلاکت ، همچون آسپرین که موجب رقیق شدن خون می شوند به مدت ۲ هفته بعد از این روش درمانی خودداری نموده و همچنین تا ۴ هفته و طبق توصیه پزشک از مصرف کورتون اجتناب نمایید.
 • در صورت اجازه پزشک می توانید برای کاهش درد که البته میزان آن بسیار کم و خفیف می باشد ، از مسکن استفاده کنید.
 • توصیه دکتر آتسا اقبال نژاد بهترین متخصص پوست ، مو و زیبایی در اصفهان به افراد این است که به مدت ۲۴ ساعت ، ناحیه تحت درمان را در تماس با آب قرار ندهند.
 • یکی از مواردی که تاثیر بسیار زیادی در تسریع روند بهبودی افراد دارد ، استفاده از کمپرس یخ می باشد. از همین رو ، بهتر است در استفاده از آن کوتاهی نکنید.
 • رفتن به استخر و سونا را به بعد از مدت زمان تعیین شده توسط پزشک موکول کنید.
 • اشخاصی که اقدام به انجام این روش کرده اند ، بهتر است برای مدتی در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگرفته و حتماً هنگام خروج از منزل از کرم ضد آفتاب استفاده نمایند.

 

 

دیگر مراقبت های بعد از پی آر پی عبارتنداز:

 • در صورت انجام این روش  ، طی دوران نقاهت از آرایش کردن صورت خود بپرهیزید ، زیرا ممکن است منجر به عفونت صورت شده و مشکلات عدیده ای را برای تان به دنبال داشته باشد.
 • طی ۱ هفته ابتدایی از مصرف نوشیدنی های حاوی الکل و همچنین استعمال دخانیات جداً خودداری نمایید.
 • از انجام ورزش های سنگین و به طور کلی ، فعالیت های جسمانی طاقت فرسا اجتناب کنید ، چرا که با تعریق زیاد همراه بوده و نتیجه را تحت تاثیر قرار می دهند.
 • از کرم های لایه بردار و اسکراب کردن صورت استفاده نکنید ، تا زمانی که التهاب موضع تحت درمان به طور کامل برطرف نشده است.
 • موضع مورد نظر را بعد از درمان ماساژ ندهید.
 • چنانچه از این روش برای درمان ریزش مو بهره گرفته اید ، بعد از تزریق از محلول های حالت دهنده مو و موضعی استفاده نکنید.
 • کسانی که این پروسه را انجام داده اند ، نباید از تخت خواب برقی ، اتاق بخار ، دوش آب گرم و یا هر گونه فعالیتی که باعث گرم شدن پوست و افزایش حرارت بدن می شود استفاده کنند.
 • بهتر است به مدت دو روز بر روی پشت خود بخوابید ، در حالتی که سر شما مقداری بالاتر از بدن قرار بگیرد. برای این کار می توانید از یک الی دو عدد بالشت کوچک استفاده کنید. با انجام این عمل می توانید گردش خون را در ناحیه تحت درمان کم کنید و در نتیجه میزان تورم و کبودی پوست خود را کاهش دهید.

مراقبت های بعد از پی آر پی و مصرف داروها

بعد از انجام این رپروسه درمانی در بهترین مطب اصفهان ، مصرف دارو ها و مکمل‌ ها می‌ تواند نقش مهمی در بهبود و تسریع فرآیند بازسازی و بهبودی پوست داشته باشد. در ادامه ، به برخی از دارو ها و مکمل‌ هایی می‌ پردازیم که پس از این روند ممکن است توصیه شوند:

دارو های ضد التهاب

پس از استفاده از تکنیک درمانی مذکور ، پوست ممکن است مقاومت و تحریک پذیری بیشتری نسبت به التهابات داشته باشد. بنابراین ، احتمالاً پزشک مصرف دارو های ضد التهابی مانند آسپرین یا ایبوپروفن را به شما توصیه کند تا از التهابات و تحریکات پوستی جلوگیری کنید.

ویتامین‌ ها و مکمل‌ های غذایی

مصرف ویتامین‌ ها و مکمل‌ های غذایی که موادی نظیر ویتامین C ، روی ، رتینول و ویتامین A را در بر دارند ، می‌ تواند به تسریع فرآیند بازسازی و بهبودی پوست کمک کند.

مکمل‌ های کلاژن و آمینواسید ها

کلاژن و آمینواسید ها مهمترین مواد سازنده پوست هستند. مصرف مکمل‌هایی که حاوی کلاژن ، پروتئین و آمینواسید های مورد نیاز برای ساخت و بهبود بافت‌ های پوستی هستند ، می‌ تواند به تقویت و بهبود پوست پس ازPRP کمک کند.

کرم‌ ها و لوسیون‌ های مرطوب‌کننده

استفاده از کرم‌ ها و لوسیون‌ های مرطوب‌کننده با ترکیباتی مانند هیالورونیک اسید ، آلوئه ورا و ویتامین E می‌تواند به تسهیل جذب مواد مغذی توسط پوست و بهبود حالت پوست کمک کند.

دارو های ضدعفونی کننده

پس از PRP ، برای پیشگیری از عفونت‌ های پوستی ، ممکن است پزشک شما دارو های ضدعفونی کننده موضعی را تجویز کند.

در هر صورت ، قبل از شروع هرگونه مصرف دارو یا مکمل‌ هایی پس از این روند ، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. همچنین ، حتماً اطمینان حاصل کنید که مصرف هر دارو یا مکمل ، با وضعیت سلامتی و تاریخچه پزشکی شما سازگار است.

آیا می توان بعد از تزریق پی آر پی صورت را ماساژ داد؟

در مراقبت های بعد از تزریق پی آر پی ، توصیه می‌شود که از ماساژ صورت خودداری کنید. دلیل این توصیه به موارد زیر برمی‌گردد:

 1. تحریک پوست: ماساژ بلافاصله بعد از تزریق ممکن است باعث تحریک و التهاب پوست شود.
 2. جابجایی پی آر پی: ماساژ ممکن است باعث جابجا شدن پی آر پی از محل تزریق شده و تاثیر درمان را کاهش دهد.
 3. خطر عفونت: لمس یا ماساژ ناحیه تزریق شده می‌تواند خطر عفونت را افزایش دهد.

به طور کلی ، بهتر است حداقل ۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد از تزریق پلاسمای غنی از پلاکت از ماساژ دادن و دست زدن به صورت خودداری کنید تا بهترین نتایج درمانی را به دست آورید. همیشه توصیه‌های پزشک خود را دنبال کنید و در صورت بروز هرگونه نگرانی یا عارضه‌ای ، با پزشک خود مشورت کنید.

چگونگی شست و شو محل تزریق بعد از پی آر پی

بهتر است حداقل ۲۴ ساعت از شست‌ وشوی ناحیه تزریق شده خودداری کنید تا اثرات درمان به خوبی جذب شوند. پس از این مدت ، از آب ولرم و شوینده‌های ملایم و بدون عطر استفاده کنید. ناحیه تزریق را با حرکت‌های نرم و بدون فشار زیاد شست‌وشو دهید و از ماساژ دادن یا ساییدن پوست خودداری کنید. پس از شست‌وشو، پوست را با یک حوله نرم و تمیز به آرامی خشک کنید. همچنین ، از محصولات مراقبت پوستی که پزشک توصیه کرده استفاده کنید تا از عوارض احتمالی جلوگیری شود.

طرز صحیح خوابیدن بعد از تزریق PRP

در مراقبت های بعد از تزریق PRP توصیه می‌شود به پشت بخوابید و سر را کمی بالاتر از سطح بدن قرار دهید . استفاده از چند بالش برای بالا بردن سر به کاهش تورم و التهاب کمک می‌کند و از تجمع مایعات در ناحیه تزریق جلوگیری می‌کند. همچنین ، خوابیدن به پشت مانع از فشار مستقیم به ناحیه تزریق می‌شود و از جابجایی یا تاثیرگذاری منفی روی پی آر پی جلوگیری می‌کند. این وضعیت خوابیدن به بهبود سریع‌ تر و افزایش اثربخشی درمان کمک می‌کند. رعایت این نکات به حفظ نتایج مطلوب تزریق پی آر پی کمک می‌کند.

دکتر آتسا اقبال نژاد

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
0
مشتاق سوالات شما هستیم، لطفا سوال خود را مطرح کنید!x

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

چاپ صفحه
پرینت