مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس روشی کم خطر و کاملاً موثر برای از بین بردن چین و چروک های پوست، توقف و کاهش روند تعریق و غیره می باشد که از سالیان دور توسط پزشکان برای جوانسازی ظاهر افراد مورد استفاده قرار می گرفته است.  با توجه به میزان اهمیت نکات و مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس در نتایج به دست آمده از آن در ادامه به تعدادی از مهم ترین آن ها اشاره کرده ایم. چنانچه افراد برای انجام این روش پزشکی حاذق انتخاب کرده، از مواد خوبی بهره گرفته و مراقبت های بعد از آن را به خوبی رعایت نمایند به نتایج بسیار درخشانی از این روش دست خواهند یافت. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه دکتر آتسا اقبال نژاد مطلب زیر را تهیه کرده است آن را با دقت بالایی مطالعه کنید.

 

 

اهمیت مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس با دکتر اقبال نژاد

انجام مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس تاثیر بسیار زیادی بر روی نتیجه کار دارد. این عمل باعث می شود شما به یک نتیجه عالی و مطلوب برسید و از بیشتر عوارض احتمالی به وجود آمده بر اثر آن در امان بمانید. همچنین باعث حفظ سلامتی بدن و کاهش دوره نقاهت می شود. با رعایت مراقبت های می توانید میزان دوام و ماندگاری آن را بر روی پوست افزایش دهید.

✔ ماساژ صورت پس از تزریق بوتاکس

مهم ترین نکته در مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس  این است که حتما از ماساژ و فشار دادن نواحی تزریق شده به مدت ۲۴ ساعت اجتناب نمایید. زیرا این کار امکان منتقل شدن ماده به نواحی دیگر را فراهم نموده و نتیجه را تحت تاثیر قرار خواهد داد. با اینکه مالیدن و دست زدن ب صورت عملی غیر ارادی می باشد ولی برای دستیابی به بهترین نتایج بهتر است همه توجه خود را در جهت عدم انجام این اعمال به کار گیرید. در ۴ ساعت اولیه بهتر است ماهیچه هایی را که در آن ها تزریق انجام شده است را حرکت دهید. به عنوان مثال اخم کنید، چشم هایتان را باز و بسته کنید و ابرو های خود را به سمت بالا ببرید. بعد از تزریق می توانید از مواد آرایشی مختلف استفاده کنید، اما به یاد داشته باشید که از ماساژ دادن یا وارد کردن ضربه به مناطق تزريق شده خودداری کنید.

✔ كمپرس یخ

گاهی امکان دارد پس از تزريق بر روی پوست صورت خود برجستگی های کوچکی را مشاهده کنید، در این صورت می توانید بر روی این مناطق کمپرس یخ قرار دهید. به این نحو که مقداری یخ کوچک را در بین یک حوله تمیز قرار داده و سپس آن را بر روی برجستگی های صورت بگذارید. به این ترتیب بعد از چند ساعت این برجستگی ها خود به خود از بین خواهند رفت.

 

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

✔ ورزش و فعالیت بعد از تزریق بوتاکس

تداخل نداشتن با زندگی روزمره یکی از مزایای بسیار مثبت تزریق بوتاکس است؛ اشخاص بلافاصله پس از انجام این روش می توانند کارهای شخصی خود را انجام داده و فعالیت های روزمره شان را از سر بگیرند. همچنین باید گفت که منع خاصی برای ورزش کردن وجود ندارد. تنها توصیه دکتر آتسا اقبال نژاد در این رابطه به افراد این است که از انجام فعالیت ها و ورزش های طاقت فرسا به مدت ۲۴ ساعت اجتناب کرده و در این مدت زمان به استخر نروند؛ زیرا ممکن است وجود باکتری در استخر موجب به وجود آمدن واکنش های نامطلوب در افراد شود.

✔ خوابیدن بعد از تزریق بوتاکس

با وجود اینکه خوابیدن در یک موقعیت، موجب کلافگی افراد شده و خسته کننده می باشد ولی بهتر است به مدت ۲۴ ساعت طاقباز و به پشت بخوابید. خوابیدن در وضعیت های دیگر به خصوص به روی شکم و همینطور خم کردن سر به سمت پایین ممکن است بر روی نتیجه اثر منفی بگذارد.

✔ تاثیر آفتاب و گرما بر روی نتیجه تزریق بوتاکس

قرار گرفتن در مکان های خیلی گرم و در معرض نور مستقیم خورشید موجب افزایش احتمال بروز کبودی در نواحی تحت تزریق و همچنین تغییر حالت ماده می شود. لذا بهتر است به مدت ۲۴ ساعت از قرارگیری در این مکان ها و همچنین استحمام با آب خیلی داغ اجتناب نمایید.

نکات مورد نیاز برای مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

  • افرادی که این روش را برای جوانسازی انجام می دهند می توانند پس از آن بلافاصله به انجام امور روز مره خود بپردازند.
  • بهتر است به مدت ۴ ساعت پس از تزريق به صورت ایستاده قرار بگیرید و در صورت دراز کشیدن به خواب نروید.
  • حتی الامکان در چندین ساعات اولیه بعد از پروسه در معرض تابش مستقیم نور خورشید یا حرارت قرار نگیرید. در صورت لزوم چندین دقیقه پیش از خروج از منزل حتما از کرم های ضد آفتابی که دارای SPF 30 یا بالاتر هستند استفاده کنید.
  • پیشنهاد دکتر اقبال نژاد به متقاضیان پس از تزريق این است که از دارو های که موجب رقیق شدن خون می شوند مانند چای سبز، ویتامین E و امگا ۳ استفاده نکنید. زیرا این مواد باعث افزایش میزان کبودی پوست و خونریزی می شوند.
  • به عنوان یکی از مهم ترین نکات مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس تا یک الی دو روز از رفتن به حمام ترکی، سونا و استخر اجتناب فرمایید و از دوش گرفتن با آب گرم بپرهیزید. زیرا همانطور که می دانید خطر ابتلا به عفونت در این مکان ها بسیار زیاد می باشد.
  • توصیه می شود شستشوی مو ها را تا ۲۴ ساعت بعد از تزريق به تعویق بیاندازید.
  • افرادی که به شستشوی صورت اهمیت بسیار زیادی می دهند باید ۴ الی ۵ ساعت پس از تزريق صبر کنند، سپس صورت خود را با آب کمی سرد بشویید. البته لازم به ذکر است که از ماساژ دادن نواحی مورد نظر بپرهیزید.

 

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

 

کار های که نباید بعد از تزریق بوتاکس انجام داد

در ادامه اقدامات احتیاطی و نکات مراقبتی را که نباید انجام دهید را بیان می کنیم:

  •  از پوشیدن لباس های که بر روی پیشانی قرار می گیرند یا از طریق سر پوشیده می شوند خودداری فرمایید. زیرا این لباس ها به پیشانی و صورت فشار وارد می کنند و باعث پخش شدن بوتاکس در مناطق دیگر شوند.
  • یکی دیگر از مسائل مهم در مورد مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس، اجتناب از نوشیدن مشروبات الکلی تا حداقل ۲۴ ساعت بعد از انجام اين عمل می باشد. زیرا نوشیدنی های الکلی همانند دارو های رقیق کننده خون عمل می کنند و باعث ایجاد کبودی بر روی پوست می شوند.

رنگ مو بعد از بوتاکس پیشانی

پس از تزریق بوتاکس در پیشانی ، توصیه می‌شود حداقل ۲۴ تا ۴۸ ساعت برای رنگ کردن مو صبر کنید. این زمان به بوتاکس اجازه می‌دهد تا به طور کامل در عضلات جذب شود و خطر جابجایی یا تأثیرات ناخواسته کاهش یابد. از آنجا که فرآیند رنگ کردن مو شامل شستشو و ماساژ سر است ، انجام این کار بلافاصله بعد از تزریق ممکن است نتایج بوتاکس را تحت تأثیر قرار دهد. بنابراین ، برای اطمینان از دستیابی به بهترین نتایج ممکن از هر دو روش ، بهتر است این مدت زمان انتظار را رعایت کنید.

آرایش کردن بعد از تزریق بوتاکس

در مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس ، توصیه می‌شود تا ۲۴ ساعت از آرایش کردن خودداری کنید. این محدودیت به دلیل جلوگیری از هرگونه فشار یا ماساژ ناخواسته بر ناحیه تزریق است که می‌تواند باعث جابجایی بوتاکس و کاهش اثرات مطلوب آن شود. همچنین ، محصولات آرایشی ممکن است باعث تحریک پوست یا افزایش خطر عفونت در محل تزریق شوند. پس از گذشت این مدت زمان ، می‌توانید به طور معمول آرایش کنید ، اما همچنان باید از وارد کردن فشار زیاد بر ناحیه تزریق خودداری کنید تا بهترین نتایج بوتاکس حفظ شود.

ورزش بعد از بوتاکس

در اقدامات بعد از تزریق بوتاکس ، توصیه می‌شود تا ۲۴ ساعت از انجام ورزش‌های سنگین و فعالیت‌های جسمانی شدید خودداری کنید. ورزش می‌تواند باعث افزایش جریان خون و فشار در ناحیه تزریق شود ، که ممکن است بوتاکس را به مناطق ناخواسته جابجا کند و اثرات آن را کاهش دهد. علاوه بر این ، تعریق ناشی از ورزش می‌تواند خطر عفونت در محل تزریق را افزایش دهد. پس از گذشت این مدت زمان ، می‌توانید به فعالیت‌های ورزشی خود بازگردید ، اما باید همچنان مراقب باشید تا فشار یا ضربه‌ای به ناحیه تزریق وارد نشود.

بعد از بوتاکس چی نخوریم؟

توصیه می‌شود از مصرف الکل و غذاهای حاوی کافئین مانند قهوه و نوشابه‌های انرژی‌زا خودداری کنید. این مواد می‌توانند باعث افزایش جریان خون و رقیق شدن خون شوند که ممکن است خطر کبودی و تورم در ناحیه تزریق را افزایش دهند. همچنین ، بهتر است از مصرف غذاهای پرنمک و تند پرهیز کنید ، زیرا این نوع غذاها می‌توانند تورم و التهاب را تشدید کنند. رعایت این نکات به کاهش عوارض جانبی و بهبود نتایج نهایی بوتاکس کمک می‌کند.

دکتر آتسا اقبال نژاد

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
0
مشتاق سوالات شما هستیم، لطفا سوال خود را مطرح کنید!x

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

چاپ صفحه
پرینت