تزریق فیلر

تزریق فیلر با هدف حجم دهی و پرکنندگی اجزا و بافت های صورت و بدن انجام می پذیرد و طی آن برخی نواحی که دچار چین و چروک هستند نیز درمان می شوند. دکتر اقبال نژاد بهترین دکتر جوانسازی پوست در اصفهان است که انواع خدمات زیبایی از جمله تزريق فيلر را ارائه می نماید. در واقع استفاده از فیلر جزء روش های درمانی و زیبایی به شمار می آید و جایگزینی برای جبران کم حجمی بافت ها از جمله عناصر صورت و پشت دست ها ، ترمیم اسکار ، رفع خطوط صورت و بهبود چین و چروک می باشد. نکته قابل ذکر درمورد جوانسازی با فیلر این است که یک روش موقتی بوده و برای طولانی کردن تاثیر و دوام آن نیاز است که به صورت دوره ای تکرار گردد.

 

تزریق فیلر

تزریق فیلر چیست؟

تزریق فیلر یک روش غیرجراحی است که برای بهبود ظاهر و قوام پوست صورت و بدن استفاده می‌شود. این فرآیند شامل تزریق موادی (مانند هیدروکسی‌اپاتیت کلسیم، هالورنیک اسید و غیره) زیر پوست است. این مواد به طور معمول در مناطقی مانند لب، چشم، گونه‌ها و یا خطوط عمیق موجود در پوست استفاده می‌شوند. تزریق فیلر با هدف پر کردن خطوط و چین‌ و چروک های صورت، افزایش حجم لب‌ها، بهبود شکل گونه‌ها و حتی اصلاح انحنای بینی انجام می شود. این روش به عنوان یک رویکرد سریع و کم خطر برای دستیابی به ظاهر دلخواه، محبوبیت بسیار دارد، با توجه به این که اثرات آن فوری و موقتی هستند و معمولاً تا چند ماه می‌تواند دوام داشته باشد.

موارد کاربرد تزریق فیلر

تزریق و انتقال فیلر در بسیاری از نواحی بدن قابل اجرا است ؛ اما در این مقاله تمرکز بر روی تزريق ماده فيلر به دست ها و اجزای صورت می باشد. همانگونه که مستحضر هستید افزایش سن اولین تاثیر و آثار خود را بر روی پوست نشان می دهد و آن را دچار خطوط ، چروک و افتادگی می کند ؛ تزريق فيلر می تواند موجب رفع و بهبود این عوارض گردد. همچنین مورد دیگری که در ترمیم آن تاثیر گذار است ، جای زخم و اسکار است.

در مجموع فیلر فواید و امتیازات زیر را به همراه دارد

 1. اصلاح اسکار
 2. رفع چین و چروک
 3. ترمیم خطوط خنده و اخم
 4. بهبود پیری پشت دست ها
 5. کاهش گودی و کبودی زیر چشم
 6. لیفت صورت و رفع افتادگی پوست
 7. برجسته و حجیم نمودن لب ها ، گونه ها و غیره

معرفی انواع فیلرها

وقتی افراد برای اقدامات جوانسازی و زیبایی به پزشک مراجعه می کنند ، می خواهند بدانند ایشان از چه نوع موادی برای رفع نیاز آن ها استفاده می کند. در ابتدا باید بدانید که این موضوع کاملا به نظر پزشک ارتباط دارد و بسته به نواحی مورد نظر یکی از پرکننده های زیر پیشنهاد خواهد شد:

پرکننده هیالورونیک اسید : ترکیبات این فیلر به صورت طبیعی در پوست شما وجود دارد ، در واقع هیالورونیک اسید همان ماده ای است که به پوست شما حجم می دهد و آن را هیدراته نگه می دارد. با بالا رفتن سن ، به تدریج بدن تولید هیالورونیک اسید را متوقف می کند. نتایج حاصل از هیالورنیک اسید معمولا ۶ هفته تا یک سال در محل مورد نظر باقی می ماند.

کلسیم هیدروکسی آپاتیت : این فیلر دارای ترکیباتی است که در استخوان شما موجود است . نتایج حاصل از تزریق فیلر کلسیم هیدروکسی آپاتیت تقریبا به مدت یک سال در عضو مورد نظر باقی می ماند. این نوع پرکننده اغلب برای پوست هایی پیشنهاد می شود که دارای چین های عمیق می باشند.

پلی ال لاکتیک : این ماده در واقع فاقد کلاژن است اما مانند محرکی بستری را فراهم می کند که بدن شروع به کلاژن سازی کند. پزشک حاذق اغلب از این ماده زمانی استفاده می کند که بخواهد چین و چروک عمیق روی صورت را حذف کند. نتایج حاصل از تزریق این نوع فیلر اغلب به مدت بیش از دو سال ماندگاری دارد.

پلی متیل متاکریلات : پرکننده هایی که دارای کلاژن های توپی مانند می باشند که با ماندگاری زیر پوست نقطه مورد نظر ، جوانسازی را برای شما به ارمغان می اورد. ترکیبات خاص این پرکننده باعث حجم دهی و استحکام پوست بعد از تزریق فیلر می شود.
فیلر منتخب کاملا بر اساس نظر پزشک تعیین می گردد ، زیرا تنها ایشان است که با ارزیابی وضعیت موجود و آگاهی از کارایی هر کدام از پرکننده می داند بهترین نوع آن برای کیس خاص شما کدام می باشد.

 

 

مزایا و معایب جوانسازی با فیلر

از مزیت های تزریق فیلر می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • مقرون به صرفه نسبت به روش های جراحی
 • دستیابی به نتایج فوری و عالی
 • کوتاه بودن دوره نقاهت

با صرف نظر کردن از برخی عوارض ناچیز و موقتی مثل کبودی و تورم ، عدم سازگاری مواد تزریق شده نیز می تواند از معایب و عوارض این روش به شمار آید ؛ اما در این مورد نیز جای هیچگونه نگرانی نیست چرا که با انجام آزمایشات و اقدامات قبل از تزریق فیلر می توان از بروز آن پیشگیری نمود. لذا چنانچه به بهترین متخصص پوست ، مو و زیبایی مراجعه نمایید می توانید با نتایجی مطلوب و رضایت بخش روبرو شوید.

مراقبت های بعد از تزریق فیلر

در ذیل به نکاتی اشاره کرده ایم که رعایت آن ها بعد از تزريق فيلر تاثیر بسزایی در کوتاه شدن دوران بهبودی، رضایت بخش بودن نتیجه و همچنین کاهش احتمال بروز عوارض جدی بعد از انجام این روش جوانسازی پوست دارد.

 • استفاده از کمپرس سرد

بلافاصله بعد از تزريق فيلر بر روی ناحیه تحت درمان کمپرس سرد قرار دهید. با این کار از بروز عوارض نامطلوبی همچون تورم، خونریزی و همچنین پخش شدن فیلر به نواحی اطراف پیشگیری می شود. توصیه دکتر آتسا اقبال نژاد بهترین دکتر جوانسازی پوست در اصفهان برای افرادی که قصد تزریق فیلر در اصفهان را داشته و ایشان را برای انجام این کار انتخاب کرده اند این است که بعد از انجام تزریق به مدت ۴۸ تا ۷۲ ساعت بر روی ناحیه تزریق کمپرس سرد قرار دهند.

 

 

 

 • عدم ماساژ و استفاده از کمپرس گرم

از جمله کارهایی که بعد از تزریق فیلر ممنوع بوده و افراد به هیچ عنوان نباید آن را انجام دهند، ماساژ دادن موضع تحت درمان و قرار دادن کمپرس گرم بر روی آن می باشد. زیرا انجام این کارها موجب جابجایی فیلر تزریق شده و نتیجه را تحت تاثیر قرار می دهند.

 • آرایش نکردن

به مدت ۲۴ ساعت بعد از فرایند جوانسازی، بر روی محل مورد نظر از مواد آرایشی استفاده نکنید. چرا که امکان آلوده شدن محل وارد شدن سوزن ها وجود داشته و استفاده از مواد آرایشی موجب افزایش احتمال بروز عفونت در این نواحی خواهد شد.

 • نحوه شستشوی صورت بعد از تزريق فيلر

به مدت ۲۴ ساعت پس از تزریق فیلر از شستشوی صورت بپرهیزید. زیرا این امکان وجود دارد که محل تزریق حین شستشو تحت فشار قرار گرفته و ماساژ داده شود. همانطور که در فوق گفتیم ماساژ دادن ناحیه مورد نظر موجب گسترش و پخش شدن فیلر به سایر نقاط می شود.

 • عدم استعمال دخانیات

مصرف سیگار و به طور کلی دخانیات در روند بهبودی فرد اختلال ایجاد می نماید. از همین رو لازم است از مصرف این مواد در روزهای ابتدایی بعد از تزريق فیلر اجتناب کنید.

 • نحوه خوابیدن بعد از تزریق 

طبق گفته های دکتر آتسا اقبال تژاد بهترین دکتر تزریق فیلر در اصفهان بعد از تزریق باید اقدام به خوابیدن در موقعیتی بکنید که هیچ فشاری به ناحیه تزریق شده وارد نشده و نتیجه این فرایند تحت تاثیر قرار نگیرد. بهترین موقعیت، خوابیدن به پشت و به حالت طاقباز است. در صورتی که تزریق به صورت و اجزای مختلف آن همچون گونه ها انجام شده باشد بهتر است به منظور کاهش التهاب و تورم ناشی از تزریق زیر سرتان دو بالشت قرار دهید.

تزریق فیلر بهتر است یا بوتاکس؟

تزریق فیلر و بوتاکس هر دو روش‌های محبوب برای بهبود ظاهر پوست و کاهش چین و چروک هستند ، اما هرکدام کاربردهای متفاوتی دارند. فیلرها عمدتاً برای پر کردن خطوط عمیق ، حجم‌ دهی به گونه‌ها و لب‌ها و بهبود نواحی فرو رفته استفاده می‌شوند. از سوی دیگر، بوتاکس با فلج موقت عضلات زیرین ، به کاهش چین و چروک‌های دینامیک مانند خطوط پیشانی و دور چشم کمک می‌کند. بنابراین ، اگر هدف شما حجم‌ دهی و پر کردن است ، فیلر بهتر است و اگر می‌خواهید خطوط ناشی از حرکات صورت را کاهش دهید ، بوتاکس گزینه بهتری خواهد بود. انتخاب بین این دو به نیازهای خاص پوست و نوع چروک‌ها بستگی دارد ، و مشورت با یک پزشک زیبایی می‌تواند بهترین راهنمایی را ارائه دهد.

 

تزریق فیلر در دوران بارداری و شیردهی

تزریق فیلر در دوران بارداری و شیردهی برای زیبایی و بهبود ظاهر پوست اصلا توصیه نمی‌شود. در دوران بارداری، فیلرها و مواد موجود در آن ممکن است تأثیرات ناخواسته‌ای بر روی سلامت جنین داشته باشند و این امر می‌تواند خطرات جدی برای بارداری ایجاد کند. همچنین، تزریق فیلر در دوران شیردهی نیز به دلیل امکان ورود مواد فیلر به شیر مادر و تاثیرات ناشناخته آن بر روی نوزاد توسط پزشکان متخصص کاملا رد می شود. بهتر است تزریق فیلر را در دوران بعد از شیردهی خود انجام دهید.

آیا تزریق فیلر دائمی است؟

تزریق ژل اغلب اثرات موقت دارد و معمولاً به مدت چند ماه تا چند سال ادامه دارد، اما در برخی موارد می‌توان از فیلرهای دائمی نیز استفاده کرد. فیلرهای دائمی معمولا از دسته پلی اکریلامیدها بوده و ما بنامهای اکوامید و پاژ آنها را می شناسیم . این ژلهای سنتتیک قابل تجزیه توسط بدن نیستند و از طرفی حلال هم ندارند، بعبارتی آنزیمی مثل هیالورونیداز که اسید هیالورونیک را تجزیه میکند ، در مورد این ژلها وجود ندارد، پس همیشه باقی مانده، جابجا میشوند، آبسه میکنند و بسیاری عوارض غیر قابل برگشت ایجاد میکنند. در صورتیکه فیلرهای هیالورونیک اسید که معمولا ۶ تا ۱۵ ماه ماندگاری دارند ، کلاژن سازی انجام میدهند و به همین دلیل اثرات و نتایج خوبی بجای میگذارند.

آیا تزریق فیلر درد دارد؟

تزریق فیلر ممکن است باعث احساس درد و ناراحتی بسیار کمی شود، اما اکثراً این درد قابل تحمل است. برای کاهش این احساس، اغلب از مواد بی‌حسی مانند لیدوکائین یا پریلوکائین قبل از تزریق استفاده می‌شود. همچنین برخی از فیلرها دارای مواد بی حسی در ترکیبات خود هستند. اغلب بعد از تزریق، درد و تورم نیز کاهش می‌یابد و بیشتر افراد چند روز پس از تزریق می توانند نتایج را مشاهده کنند.

عوارض تزریق فیلر

تزریق فیلر، اگرچه معمولاً بی‌خطر است ، اما ممکن است عوارض جانبی و مشکلاتی نیز به همراه داشته باشد. برخی از عوارض رایج شامل موارد زیر هستند:

 1. ورم و کبودی: پس از تزریق ممکن است در محل تزریق ورم و کبودی مشاهده شود که معمولاً طی چند روز تا یک هفته بهبود می‌یابد.
 2. قرمزی و التهاب: برخی افراد ممکن است تجربه قرمزی و التهاب موقت در محل تزریق داشته باشند.
 3. ایجاد توده: در بعضی موارد ، فیلر ممکن است به‌طور نا برابر تزریق شود و توده‌ها یا ناهمواری‌هایی در پوست ایجاد کند. البته این مورد با انتخاب پزشکی باتجربه و ماهر کاملاً مدیریت می شود.
 4. عفونت: هرچند نادر است ، اما همیشه احتمال عفونت پس از هر نوع تزریق وجود دارد.
 5. واکنش‌های آلرژیک: برخی افراد ممکن است به مواد موجود در فیلر حساسیت نشان دهند که می‌تواند به واکنش‌های آلرژیک منجر شود.
 6. نکروز بافتی: در موارد نادر، تزریق فیلر می‌تواند باعث انسداد عروق خونی و نکروز بافتی شود که نیاز به درمان فوری دارد.

همیشه توصیه می‌شود تزریق فیلر را توسط یک پزشک مجرب انجام دهید تا خطر عوارض به حداقل برسد. دکتر آتسا اقبال نژاد همواره با مشاوره ای دقیق به زیباجویان بهترین نتایج را به آنها ارائه دهد.

نحوه شست و شوی صورت پس از تزریق فیلر

بعد از اتمام این تکنیک جوانسازی صورت ، پزشک به زیبا جویان توصیه می کند تا حدود ۲۴ الی ۴۸ ساعت بعد از تزریق از شست و شوی صورت خود بپرهیزد و از لمس کردن صورت خود خودداری کنند. با توجه به این دسته از مراقبت ها لازم است تا به هنگام شست و شو به آرامی و بدون وارد کردن هر گونه فشاری و با بکارگیری از شوینده های ملایم تحت نظر پزشک محل مورد نظر شسته شود.

بهترین سن برای تزریق فیلر

در ابتدا لازم است بدانید که این پروسه جوانسازی هیچ گونه محدودیت سنی ندارد ، اما با توجه به ان که علائم پیری در افراد از بازه ۳۰ الی ۴۰ سالگی به مرور آغاز می شود ، در نتیجه بهتر است تا افراد بالای ۳۰ سال برای جوانسازی با استفاده از فیلر به پزشک خوب و باتجربه در اصفهان دکتر آتسا اقبال نژاد مراجعه کنند.

کدام دسته از افراد کاندیدای مناسبی برای این تکنیک هستند؟

اگر شما زیبا جویان عزیز از لحاظ فیزیکی در سلامت کامل هستید ، دخانیات مصرف نمی کنید و یک نگاه واقع بینانه از این تکنیک زیبایی و درمانی دارید ، کاندیدای مناسبی جهت تزریق فیلر خواهید بود.

نکته: لازم به ذکر است که برای برخی مراجعه کنندگان لیفت صورت و ابرو و حتی چشم ها با بکارگیری از این تکنیک بسیار مناسب و مطلوب خواهد بود.

آیا این تکنیک می تواند به پوست اسیب وارد کند؟

در صورتی که از فیلر ها با برند های خوب و شناخته شده توسط پزشکی ماهر و حاذق تزریق شود ، با توجه به ان که سلامت زیبا جو برای پزشک در اولویت قرار دارد ، افراد را از هر گونه خطر و احتمال ابتلا به هر گونه عوارض و اسیب های پوستی و بدنی کاهش می دهد.

دکتر آتسا اقبال نژاد

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

ثبت نام
اطلاع از
guest
5 دیدگاه ها
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
سمانه
سمانه
1 سال گذشته

آیا عوارض جانبی برای ژل وجود دارد؟

دانا
دانا
1 سال گذشته

سلام خانم دکتر اقبال نژاد ، چند سی سی ژل برای تزریق چانه لازم و مناسبه؟

dreghbalnejad11
dreghbalnejad11
11 ماه ها گذشته
پاسخ دادن به  دانا

بستگی به فرم و اشکال چانه داره و قطعا باید طی ویزیت این موضوع مشخص شود ، اما چانه از نواحی هست که چون در اکثر افراد کوتاه و عقب هست حداقل یک سی سی رو نیاز داره.

نازنین
نازنین
1 سال گذشته

سلام ،من خیلی از ناحیه صورت عرق می کنم و ورزشکار هستم ؛ می خواستم بیینم در این صورت ورزش بر ماندگاری فیلر تاثیر می گذاره؟

dreghbalnejad11
dreghbalnejad11
11 ماه ها گذشته
پاسخ دادن به  نازنین

سلام
بله تاثیر داره، ورزش سنگین و طولانی با تعریق فراوان ماندگاری ژل رو کاهش می دهد.

5
0
مشتاق سوالات شما هستیم، لطفا سوال خود را مطرح کنید!x

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

چاپ صفحه
پرینت