برداشتن ضایعات پوستی

ضایعات پوستی ، از جمله مشکلات شایعی است که بسیاری از افراد با آن رو به رو هستند ، اما خوشبختانه در حال حاضر با ظهور تکنیک های نوین و استاندارد به عرصه پزشکی ، امکان برداشتن ضایعات پوستی محقق شده است. عغل برداشتن ضایعات روی پوست مانند خال یکی از روش های جوانسازی می باشد. این ضایعات پوستی می تواند از نوع خوش خیم یا بدخیم باشند ؛ و به صورت یک توده یا زخم با شکل و شمایل غیر نرمال بر روی پوست به وجود بیاید. این ضایعات می توانند نشان دهنده وجود بیماری های مختلف مانند سرطان پوست باشند. از این رو برداشتن ضایعه های پوست علاوه بر جنبه زیبایی در بسیاری از مواقع نیز حیث درمانی دارند. اگه تمایل دارید روش های برداشتن این ضایعات را بدانید یا بدانید چه کاری های باید پی از حذف ضایعات پوستی انجام دهید این مقاله از سایت دکتر آتسا اقبال نژاد بهترین متخصص پوست ، مو و زیبایی در اصفهان را از دست ندهید.

 

برداشتن ضایعات پوستی

 

انواع ضایعات پوستی

ضایعات پوستی خوش خیم در اغلب افراد وجود داشته اما زائده پوستی بدخیم معمولا در افرادی که زمینه ژنتیک دارند یا صدمات پوستی متاثر از آفتاب داشته اند ، بروز می کند. برخی از ضایعات پوستی به شرح زیر است:

 1. کلوئید
 2. میلیا
 3. سیرنگوما
 4. زگیل ( wart )
 5. اسکار هیپرتروفیک
 6. کراتوز سبورئیک
 7. هیپرپلازی غدد سباسه
 8. گوشت اضافه ( skin tag )
 9. خال عروقی ( cherry spot )
 10. انواع خال های رنگدانه دار ( ملانوسیتیک )
 11. کارسینوم سلول سنگفرشی ( squamous cell carcinoma )
 12. کارسینوم سلول قاعده ای ( basal cell carcinoma )
 13. ملانوما ( melanoma )

 روش های درمان ضایعات پوستی با دکتر اقبال نژاد

طبق گفته های بهترین دکتر متخصص پوست در اصفهان امروزه به منظور درمان و برداشتن ضایعات پوستی ، روش ها و تکنیک های متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرد که بسته به نوع ، سایز ، میزان نفوذ و خوش خیم یا بدخیم بودن ضایعه ، همچنین بنا به شرایط بیمار و تشخیص پزشک انتخاب می گردد.

در ادامه به برخی از رایج ترین تکنیک ها اشاره می کنیم

تیغ جراحی

برداشتن ضایعه پوستی با کمک تیغ جراحی  از متدهای قدیمی بوده که طی آن زائده پوستی با تیغ جراحی از روی پوست جدا می شود. خونریزی ، آسیب به بافت پوست و باقی ماندن اثر بخیه از معایب آن به شمار می آید.

تزریق محلول اسیدی یا استفاده موضعی بر روی محل مورد نظر

کوتر

از روش های منسوخ شده است که با استفاده از دستگاه های کوتر ، ضایعه پوستی تحت حرارت بسیار زیاد سوزانده می شود. از معایب این نوع روش برداشتن ضایعات پوستی می توان به مشخص نبودن عمق آسیب به وجود آمده و ایجاد گود رفتگی بر روی پوست اشاره کرد. همچنین به دلیل سوزانده شدن کربن داخل سلول ، لکه های سیاه پوستی تشکیل می گردد. اگر شما در شهر زیبای اصفهان زندگی می کنید و به دنبال راهی برای جوانسازی و افزایش زیبایی خود هستید می توانید به دکتر اقبال نژاد بهترین متخصص پوست اصفهان مراجعه نمایید.

کرایو سرجری

تکنیکی که در آن با استفاده از گاز نیتروژن و ایجاد سرما در منطقه تحت درمان ، عروق خونی منجمد شده و خونرسانی به آن قسمت مختل می گردد که در پی آن ، زوائد پوستی از بین می روند. در این روش نیاز به تکرار درمان طی چندین جلسه می باشد.

برداشتن ضایعات پوستی با RF و پلکسر

جزء زیرمجموعه تکنولوژی لیزر به شمار آمده و یکی از سریع ترین و جدید ترین تکنیک های جراحی برای برداشتن ضایعات پوستی می باشد ؛ که نسبت به سایر روش ها بسیار ساده و مقرون به صرفه است. در RF با استفاده از امواج رادیو فرکانسی با طول موج بالا و حرارت کم و در پلکسر با کمک پلاسما ، بدون ایجاد هیچگونه برش بر روی سطح پوست، زائده پوستی را رفع می نمایند.
این دستگاه هیچ آسیبی به بافت سالم پوست نمی زند، درد و خونریزی بسیار کمتری را نسبت به سایر روش ها ایجاد می کند. در نهایت نیز اسکار بسیار کمی را بر جای می گذارد. لازم به ذکر است که انتخاب روش مناسب به موقعیت وجود ضایعه، اندازه و نوع آن بستگی دارد. برای این کار ابتدا بخشی از ضایعه برای بررسی های بیشتر در زیر میکروسکوپ به آزمایشگاه ارسال می شود. در تمامی روش های جراحی برای برداشتن ضایعات از بی حسی استفاده می شود.

 

برداشتن ضایعات پوستی

از این روش می توان در موارد زیر استفاده کرد

 • از بین بردن موهای زائد
 • برداشت پینه ها
 • جراحی ترمیمی مو
 • جهت نمونه برداری و پیوند پوست
 • می توان از جراحی با امواج رادیویی برای از بین بردن ضایعات پوستی، زگیل، خال و غیره استفاده نمود.
 • برای برداشتن خال های ملانوسیتیک و تومور های سرطانی اولیه روی پوست استفاده کرد.
 • طبق گفته های بهترین دکتر برداشتن ضایعات پوستی در اصفهان برای از بین بردن اسکارهای به جا مانده از سایر جراحی ها و بیماری ها مانند آبله مرغان، آکنه، جای جوش و غیره استفاده کرد.

آیا برداشت ضایعات پوستی عوارضی را به همراه خواهد داشت ؟

توجه داشته باشید که هر پروسه درمانی عوارض جانبی را به همراه خود خواهد داشت. به همین منظور رعایت اقدامات بعد از جراحی و رعایت بهداشت بسیار از جانب پزشک توصیه می شود ، تا بتوانید از هر گونه عارضه پیشگیری کنید و از میزان آن بکاهید. البته این پروسه درمانی دارای عوارض جانبی موقت می باشد که در اکثر مواقع و در بازه های زمانی کوتاه نیز بهبود پیدا می کنند. از جمله عوارض همراه با برداشت ضایعات پوستی می توان به موارد زیر نیز اشاره کرد.

 1. ایجاد عفونت
 2. خونریزی های غیر عادی
 3. وجود درد ، التهاب و تورم
 4. از دست دادن حس در پوست
 5. تغییر رنگ پوست ( تیره یا روشن شدن پوست)
 6. ایجاد رنگ های غیر طبیعی و تیره رنگ و همچنین برآمدگی

در صورت مشاهده چه علائمی باید برای برداشتن ضایعات پوستی به پزشک مراجعه کرد ؟

 1. تب بالای ۳۸ درجه.
 2. در صورت باز شدن دهانه زخم.
 3. وجود قرمزی در اطراف زخم ، درد و چرک ، زیرا می تواند به علت وجود عفونت باشد.
 4. خونریزی ادامه دار محل زخم که پس از گذشت ده دقیقه قطع نمی شود.
 5. احساس درد در محل که حتی پس از مصرف دارو های مسکن بهبود نمی یابد.

 

برداشتن ضایعات پوستی

 

مزایای جراحی با استفاده از فرکانس رادیویی

 • بهبودی سریع
 • کاهش میزان خونریزی
 • بدون باقی گذاشتن جای زخم
 • آسیب نرساندن به بافت اطراف محل مورد نظر
 • کاهش میزان درد پس از استفاده از بی حسی های موضعی

از این روش می توان در مناطق مختلف بدن مانند صورت، زیر بغل، سینه، گردن و حتی بازو ها استفاده کرد و علاوه بر از بین بردن انواع مختلف ضایعات پوستی می توان لکه های موجود بر روی پوست را بدون برجای گذاشتن آثاری از زخم از بین برد.

لیزر ضایعات پوستی

یکی از روش های موثر ، کم عارضه و بی خطر برای برداشتن ضایعات پوستی لیزر می باشد. این کار بر روی انواع پوست با هر نوع رنگی قابل انجام می باشد و نتایجی ایده آل و مطلوب به همراه خواهد داشت. همانطور که در مطالب فوق اشاره شد به جز لیزر روش های دیگری برای برداشتن این عارضه ها وجود دارد اما برخی از آنان به اثر بوده یا عوارض خطرناکی را به دنبال دارند. ضایعاتی که با لیزر درمان می شوند پس از تکمیل دوره درمان ، بافت آن ها متلاشی و کمرنگ شده و به مرور زمان ناپدید می شوند.  دکتر اقبال نژاد در رابطه با این امر می فرمایند افرادی که قصد دارند از لیزر برای برداشتن ضایعات پوستی خود در اصفهان استفاده کنند می توانند از لیزر کیو سوئیچ ، اربیوم ، REGEN LITE یا لیرز فرکشنال CO2 استفاده نمایند. در لیزر درمانی پس از تابش طول موج مناسب ، انرژی توسط ملانین های پوست جذب شده و باعث افزایش دما و متلاشی شدن آن ها می شود. این سلول ها بدون اینکه به سایر بافت های پوست آسیب برسانند متلاشی شده و از بین می روند.

لیزر Q-Switch

این لیزر به دلیل استفاده از جدید ترین تکنیک ها ، بهترین روش درمانی برای برداشتن ضایعات پوستی و انواع کک ها می باشد. لیزر Q-Switch علاوه بر برداشتن ضایعات پیگمانته برای درمان و پاک کردن انواع تاتو ها ، خال های گوشتی و مادرزادی ، کک و مک ها و غیره استفاده می شود. می توان گفت این دستگاه از لحاظ قدرت و ایمنی قوی ترین لیزر برای پاک کردن ضایعات پوستی محسوب می شود. تعداد جلسات درمانی این دستگاه با توجه به نوع ضایعه ، محل و اندازه آن متفاوت می باشد و به نظر و تشخیص پزشک معالج شما بستگی دارد.

لیرز فراکشنال CO2

موثر ترین لیزر برای درمان جای جوش ، اسکار ، جای سوختگی شدید ، ناهمواری های سطح پوست و غیره می باشد. مکانسیم این دستگه به این صورت است که به جای تاباندن نور لیزر به شعاع بزرگ تر ، ستون هایی از نور لیزر را با شعاع کوچک تر و باریک تر بر روی پوست می تاباند. از همین رو سطح پوست عملا سالم می ماند و ترمیم پوست با سرعت بیشتری انجام می شود.

 

برداشتن ضایعات پوستی

 

مراقبت های لازم بعد از برداشتن ضایعات پوستی با دکتر اقبال نژاد

 1. از ناحیه تحت درمان به خوبی مراقبت کنید تا زمانی که رنگ پوست آن ناحیه نیز مانند سایر مناطق پوست شود.
 2. توصیه می شود تا حد امکان از آرایش کردن و استفاده از مواد آرایشی سنگین اجتناب فرمایید زیرا این امر باعث تحریک پوست می شود.
 3. از آن جایی که هوای شهر اصفهان گرم و خشک است و نسبت به سایر شهر های ایران آفتابی تر است پس از برداشتن ضایعات پوستی از قرار گرفتن در معرض تابش مستقیم نور خورشید جدا خودداری فرمایید.
 4. مراقب باشید پس از عمل به جایی برخورد نکنید و به محل تحت درمان فشار و ضربه وارد نشود.
 5. دوره نقاهت این روش ۱۰ الی ۱۴ روز می باشد، در صورتی که فرد بیماری زمینه ای داشته باشد ممکن است دوره نقاهت طولانی تر شود.
 6. در صورت لزوم با مشورت پزشک می توانید از آنتی بیوتیک های موضعی یا خوراکی استفاده کنید.

هزینه برداشت ضایعات پوست چقدر است ؟

ممکن است برای شما نیز سوال پیش آید که میزان هزینه برداشت ضایعات پوستی چقدر می باشد؟ به طور کلی باید بدانید که این روش درمانی قیمت و هزینه ثابتی ندارد و با توجه به وجود تکنیک های درمانی گوناگون و نوع ضایعه پوستی شما می تواند متفاوت باشد ، البته لازم به ذکر بوده که بیمه هزینه آن را پوشش می دهد ، اما اگر زائده خوش خیم باشد و به منظور زیبایی برداشته شود ، باید هزینه آن از جانب افراد پرداخت شود. در نتیجه عواملی که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم در هزینه نهایی تاثیر می گذارند.

 • نوع ضایعه پوستی
 • محل ایجاد آن
 • موقعیت جغرافیایی
 • مهارت پزشک متخصص
 • تکنیک های موثر در از بین بردن آن

کدام دسته از افراد مستعد ابتلا به ضایعات پوستی هستند ؟

به طور کلی تمامی افراد ممکن است با زائده های پوستی مواجه شوند ، اما بروز آن ها در برخی افراد بسیار شایع تر است که لازم است برای برداشتن ضایعات پوستی به پزشک مراجعه کنند که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

 1. افراد مبتلا به دیابت
 2. افراد با فشار خون بالا
 3. افراد مبتلا به ویروس پاپیلوما HPV
 4. افراد مبتلا به اختلال جنسی استروئیدی
 5. افرادی که دچار اضافه وزن و چاقی هستند
 6. آن دسته از افراد که در خانواده خود سابقه بروز زائده های گوشتی را دارند
 7. افرادی که غلظت نا متعادلی از هورمون های جنسی استروئیدی از جمله استروژن و پروژسترون دارند
 8. بانوان باردار ( این دسته از خانم ها به دلیل تغییر هورمون ها و ترشح بیشتر هورمون ها با زائده های پوستی رو به رو می شوند. )

آیا زائده های پوستی به دیگران انتقال پیدا می کند ؟

این دسته از زائده های پوستی کاملا بی خطر هستند و اکثر آن ها غیر مسری می باشند. در واقع به این معنا است که این زائده های گوشتی اگر با بدن فرد دیگر تماس پیدا کند یا از طریق روش های دیگر به دیگران منتقل نمی شود.

آیا کرم مناسب برای برداشتن ضایعات پوستی و درمان ان ها وجود دارد ؟

درحال حاظر هیچ گونه کرمی برای درمان زائده های پوستی ساخته نشده است و باید این عارضه با روش های فیزیکی همچون بریدن یا بستن با نخ و دیگر روش های موجود برداشته شوند. همچنین روش های خانگی بسیار زیادی وجود دارد که برخی از افراد ان ها را توصیه می کنند ، اما آن ها کاربردی نداشته و باید برای برداشت ان ها حتما به یک پزشک حاذق و ماهر مراجعه شود تا پس از ان افراد دچار هیچ گونه مشکلی نشوند.

دکتر آتسا اقبال نژاد

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

ثبت نام
اطلاع از
guest
6 دیدگاه ها
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
عابدی نیا
عابدی نیا
2 سال ها گذشته

من چند تا خال روی بدنم دارم چه تغراتی روی اونا دیدم باید به شما مراجعه کنم؟

dreghbalnejad15
dreghbalnejad15
2 سال ها گذشته
پاسخ دادن به  عابدی نیا

خالهایی که از قبل بودن و تغییر رنگ، شکل و سایز ندارن، خارش و سوزش و خونریزی ندارن ، نرمال هستند

میترا
میترا
2 سال ها گذشته

آیا جای زیگیل یا خال برداشته شده باقی می ماند؟

dreghbalnejad15
dreghbalnejad15
2 سال ها گذشته
پاسخ دادن به  میترا

تا مدتی بله ولی بمرور کمرنگ میشه و از بین میره، خیلی به جنس پوست بستگی داره و مراقبتهای بعد از خال برداری

عابد
عابد
1 سال گذشته

سلام روز بخیر خانم دکتر من پسرم از چندماه پیش همش جوشای چرکی و سیاه میزنه. نه بیرون رفته که بگم به خاطر دست زدن به مواد آلوده است نه به چیزی حساسیت داره. علتش چی میتونه باشع؟

dreghbalnejad15
dreghbalnejad15
1 سال گذشته
پاسخ دادن به  عابد

سلام، روزبخیر
ایشون باید ابتدا یک سری آزمایش خون انجام بدن و بعد برای ویزیت به پزشک مراجعه کنند

6
0
مشتاق سوالات شما هستیم، لطفا سوال خود را مطرح کنید!x

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

چاپ صفحه
پرینت