مراقبت های بعد از تزریق ژل چیست؟

مراقبت های بعد از تزریق ژل : معمولاً افرادی که برای اولین بار ژل تزریق می نمایند سوالات زیادی در رابطه با دوران نقاهت این روش جوانسازی پوست، عوارض ناشی از آن و مراقبت هایی که پس از تزریق ژل باید رعایت کنند می پرسند. در ادامه به تعدادی از مهم ترین نکات ودستورالعمل های بعد از تزریق ژل اشاره کرده ایم.

تزریق ژل روشی کاملاً ایمن است که فرآیند انجام آن پیچیده نیست و تمامی اقدامات در برابر چشمان شما صورت می گیرد.

میزان مطلوب بودن نتیجه به دست آمده به فاکتورهایی همچون رعایت نکات مراقبتی، شرایط جسمی خود فرد و همچنین میزان تبحر پزشک بستگی دارد. بدیهی است اشخاصی که دستورالعمل ها و توصیه های پزشک را با دقت انجام داده و رعایت می نمایند به نتایج رضایت بخشی دست پیدا می کنند. در طرف مقابل اشخاص که در رعایت این نکات کوتاهی می کنند ناآگاهانه به نتیجه کار لطمه می زنند.

 

مراقبت های بعد از تزریق ژل

 

انواع فیلرهای صورت چیست؟

فیلرهای صورت دارای انواع مختلفی هستند که ما در ذیل به تعدادی از آن ها اشاره کرده و توضیحاتی را در رابطه با هر یک ارائه داده ایم.

فیلرهای هیالورونیک اسید

نام این فیلرها به دلیل وجود کلمه اسید خطرناک به نظر می رسد ولی اصلاً اینطور نیست. هیالورونیک اسید یک ماده ژل مانند است که در بدن ما وجود دارد. وظیفه اصلی آن حفظ بافت همبند و مرطوب نگه داشتن پوست و هیدراته کردن آن است. این ماده می تواند آب را در ناحیه ای که در آن تزریق شده است حفظ کند. به همین دلیل، این ماده در زمان تزریق می تواند حجم خوبی را در ناحیه تزریق شده ایجاد نماید.

ویژگی چشمگیر دیگر هیالورونیک اسید، ایده آل بودن آن برای صاف کردن چین و چروک ها و خطوط ریز به خصوص بر روی لب ها، چشم ها و ناحیه پیشانی می باشد.

فیلرهای ساخته شده از هیالورونیک اسید، ۶ تا ۱۲ ماه ماندگار هستند. ویژگی جالب دیگر درباره این ماده این است که در صورت راضی نبودن از نتیجه درمان، می توانید آن را از ناحیه درمان خارج کنید.

فیلرهای کلسیم هیدروکسی آپاتیت (CaHA)

این فیلر که البته از شهرت چندانی برخوردار نیست، از کلسیم استفاده کرده و آن را به فیلر یا ژلی که قرار است تزریق شود اضافه می کند. این کلسیم به شکل ذره های میکروسکوپی می باشد، بنابراین در زمان تزریق، برآمدگی را در محل ایجاد نمی کند.

ژل فیلرهای کلسیم هیدروکسی آپاتیت دارای غلظت بیشتری می باشد. این فیلرها برای درمان چین و چروک های عمیق تر بهتر عمل می کنند.

 

مراقبت های بعد از تزریق ژل

 

فیلرهای پلی- ال– لاکتیک اسید

این فیلر، یک اسید زیست فروپاش می باشد و از طریق تحریک پوست برای تولید کلاژن به جای پر کردن چین و چروک ها عمل می کند. به همین دلیل است که فیلرهایی از این نوع، محکم و حجیم هستند. این فیلرها برای افراد دارای چین و چروک های عمیق مناسب می باشند. از آن می توان برای اضافه کردن به ناحیه ای که چربی خود را از دست داده است نیز استفاده کرد.

پلی متیل متاکریلات (PMMA)

این فیلرها حاوی تعداد زیادی توپ های میکروسکوپی ریز هستند که تحت عنوان میکروسفرها شناخته می شوند. علاوه بر این، این فیلرها حاوی کلاژن نیز می باشند که ماده اولیه اصلی برای برجسته کردن و حجم دادن به پوست می باشد. تاثیرات این فیلرها می تواند تا ۵ سال ماندگار باشد، به همین دلیل است که بیشتر پزشکان این فیلرها را به عنوان فیلرهای دائمی معرفی می کنند.

تورم و کبودی بعد از تزریق ژل

به دلیل غیرتهاجمی بودن این روش عارضه خاصی بعد از انجام آن در فرد بروز نخواهد کرد. البته احتمال بروز مقداری تورم، کبودی، قرمزی و التهاب بعد از تزریق وجود خواهد داشت که شدت آن در افراد مختلف و با توجه به ویژگی های بدنی آن ها متفاوت است. تمامی عوارض ذکر شده به مرور زمان برطرف خواهند شد و جای هیچگونه نگرانی نیست.

نحوه خوابیدن بعد از تزریق ژل

بالا بودن سر نسبت به بدن باعث می شود که تورم بروز یافته سریع تر کاهش یابد. لذا هنگام خواب زیر سرتان دو بالشت قرار دهید. همچنین بهتر است به پشت و به صورت طاقباز بخوابید زیرا در این شرایط نواحی تزریق شده تحت فشار قرار نخواهند گرفت.

فعالیت بعد از تزریق بوتاکس

  • به مدت ۲ روز ابتدایی ورزش ها و فعالیت های سنگین انجام ندهید.
  • افراد بعد از ۱ روز مجاز به انجام تمام فعالیت های روزمره خود خواهند بود.
  • سرتان را به مدت ۴ ساعت به سمت پایین خم نکنید.

تغذیه بعد از تزریق ژل

  1. نوشیدن آب به میزان زیاد و همچنین مصرف آبمیوه های طبیعی موجب پشت سر گذاشتن هر چه بهتر پروسه بهبودی می شود.
  2. از مصرف مواد غذایی حاوی نمک و ادویه زیاد همچون فست فود به مدت چند روز خودداری نمایید زیرا این کار موجب تشدید تورم و کبودی می شود.

دیگر مراقبت های بعد از تزریق ژل :

  • به مدت چند ساعت بعد از تزریق آرایش نکنید؛ بعد از این مدت زمان و در صورت آرایش کردن دقت کنید که هیچ فشاری به ناحیه تحت تزریق وارد نشود.
  • در صورت عدم وجود تقارن در ناحیه هایی همچون گونه ها، نگران نشوید زیرا این عارضه در بیشتر موارد به دلیل وجود تورم در محل تزریق است.
  • به مدت ۷۲ ساعت به طور طولانی در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگرفته، با آب خیلی داغ استحمام نکنید و به طور کلی در مکان های خیلی گرم همچون سونا قرار نگیرید.
  • به مدت ۱ ماه بعد از انجام این روش جوانسازی پوست برای انجام لیزر درمانی اقدام نکنید.
  • برای کاهش هرچه سریع تر تورم، از کمپرس سرد بر روی نواحی تحت تزریق استفاده نمایید.
0
مشتاق سوالات شما هستیم، لطفا سوال خود را مطرح کنید!x
()
x