برداشتن ضایعات پوستی

ضایعات پوستی ، از جمله مشکلات شایعی است که بسیاری از افراد با آن رو به رو هستند ، اما خوشبختانه در حال حاضر با ظهور تکنیک های نوین و استاندارد به عرصه پزشکی ، امکان برداشتن ضایعات پوستی محقق شده است.

این ضایعات پوستی می تواند از نوع خوش خیم یا بدخیم باشند ؛ از این رو برداشتن آن ها علاوه بر جنبه زیبایی در بسیاری از مواقع نیز حیث درمانی دارند.

ضایعات پوستی خوش خیم در اغلب افراد وجود داشته اما زائده پوستی بدخیم معمولا در افرادی که زمینه ژنتیک دارند یا صدمات پوستی متاثر از آفتاب داشته اند ، بروز می کند.

برداشتن ضایعات پوستی

انواع ضایعات پوستی

برخی از ضایعات پوستی به شرح زیر است:

 1. زگیل ( wart )
 2. کلوئید
 3. اسکار هیپرتروفیک
 4. گوشت اضافه ( skin tag )
 5. انواع خال های رنگدانه دار ( ملانوسیتیک )
 6. خال عروقی ( cherry spot )
 7. کراتوز سبورئیک
 8. هیپرپلازی غدد سباسه
 9. میلیا
 10. سیرنگوما
 11. کارسینوم سلول سنگفرشی ( squamous cell carcinoma )
 12. کارسینوم سلول قاعده ای ( basal cell carcinoma )
 13. ملانوما ( melanoma )

و غیره

 روش های درمان ضایعات پوستی

امروزه به منظور درمان و برداشتن ضایعات پوستی ، روش ها و تکنیک های متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرد که بسته به نوع ، سایز ، میزان نفوذ و خوش خیم یا بدخیم بودن ضایعه ، همچنین بنا به شرایط بیمار و تشخیص پزشک انتخاب می گردد.

در ادامه به برخی از رایج ترین تکنیک ها اشاره می کنیم:

 • برداشتن ضایعه پوستی با کمک تیغ جراحی : از متدهای قدیمی بوده که طی آن زائده پوستی با تیغ جراحی از روی پوست جدا می شود. خونریزی ، آسیب به بافت پوست و باقی ماندن اثر بخیه از معایب آن به شمار می آید.
 • تزریق محلول اسیدی یا استفاده موضعی بر روی محل مورد نظر
 • کوتر : از روش های منسوخ شده است که با استفاده از دستگاه های کوتر ، ضایعه پوستی تحت حرارت بسیار زیاد سوزانده می شود. از معایب آن مشخص نبودن عمق آسیب به وجود آمده و ایجاد گود رفتگی بر روی پوست است. همچنین به دلیل سوزانده شدن کربن داخل سلول ، لکه های سیاه پوستی تشکیل می گردد.
 • کرایو سرجری : تکنیکی که در آن با استفاده از گاز نیتروژن و ایجاد سرما در منطقه تحت درمان ، عروق خونی منجمد شده و خونرسانی به آن قسمت مختل می گردد که در پی آن ، زوائد پوستی از بین می روند. در این روش نیاز به تکرار درمان طی چندین جلسه می باشد.
 • لیزر : یکی از متدهای نوین در این عرصه استفاده از اشعه لیزر بوده که به دلیل عوارض ناچیز در مقابل دیگر روش ها ، بسیار مورد استقبال افراد قرار گرفته است.
  برداشتن ضایعات پوستی با RF و پلکسر جزء زیرمجموعه تکنولوژی لیزر به شمار آمده و از جدیدترین روش ها می باشد ؛ در RF با استفاده از امواج رادیو فرکانسی با طول موج بالا و حرارت کم و در پلکسر با کمک پلاسما ، بدون ایجاد هیچگونه برش بر روی سطح پوست ، زائده پوستی را رفع می نمایند.